BUDČA. Takmer všetko zomrelo. Následky ekologickej havárie na rieke Hron spred dvoch rokov prirovnávajú rybári k apokalypse. Katastrofa druhú najdlhšiu slovenskú rieku postihla 26. júla 2021.
V rieke uhynulo približne 140 ton rýb - 27 druhov rôznych veľkostí. Medzi nimi aj chránené druhy ako hlavátka či mrena. Škody na spoločenskej hodnote sú extrémne, počítajú ich v stovkách miliónov eur.
„Bola to mŕtva rieka,“ skonštatoval Miroslav Paller, tajomník rybárskej organizácie v Žiari nad Hronom. Zahynulo v nej aj všetko to, čo mali ryby ako potravu.
Život v rieke otrávil digestát, ktorý unikol zo skladovacieho vaku z bioplynovej stanice v Budči. Vak poškodil konár stromu, ktorý sa zlomil počas búrky. Do vody z neho vytieklo 500 metrov kubických organického hnojiva.
V článku sa dozviete:
- v akej výške určil súdny znalec spôsobené škody,
- prečo obnova života v rieke potrvá roky,
- čoho sa domáhajú rybári v predžalobnej výzve,
- vyjadrenie polície.
Digestát zamoril úsek od bioplynovej stanice v Budči až po Žarnovicu, približne 40 kilometrov na území troch okresov.
Bez rozmnožovacej schopnosti
Z rozsiahlej ekologickej katastrofy sa rieka dodnes nespamätala. Štát cez ministerstvo životného prostredia sľúbil pomoc, Paller hovorí, že žiadnu nedostali.
Vtedajší minister Ján Budaj krátko po ničivej udalosti hovoril o zriadení odborného tímu na oživenie Hrona. Mal dohliadať na opatrenia, ktoré prispejú k obnove života v rieke.