ZVOLEN. Začiatok Slovenského národného povstania sa neoddeliteľne spája s menami troch bratov Mirka, Milana a Miloša Veselovcov. V utorok 29. januára uplynulo 110 rokov od narodenia jedného z nich, popredného organizátora protifašistického odboja na Slovensku Miloša Vesela.
Narodil sa vo Zvolene, rovnako ako jeho dvaja o šesť rokov starší bratia, dvojičky Mirko a Milan. Miloš bol dôstojníkom v československej armáde. Počas druhej svetovej vojny bojoval na východnom fronte.
Neskôr sa zapojil do ilegálneho protifašistického odboja. Po liečení zo zranenia pôsobil vo veliteľskej funkcii v Ružomberku, neskôr v Bratislave.
Povstanie ho zastihlo v Ružomberku.
Trest smrti
Na základe rozkazu, ktorý dostal 25. augusta 1944 z vojenského ústredia ilegálnej Slovenskej národnej rady, podnikol vo svojom pôsobisku konkrétne kroky v prospech SNP. K nim patrilo aj oslobodenie politických väzňov z tamojšej väznice.
Prvoradou úlohou ružomberských vojakov však bolo v spolupráci s partizánmi operujúcimi v okolitých horách zlikvidovať nemecké mocenské postavenie v Ružomberku. To sa im podarilo 27. augusta 1944. V ten istý deň vyšiel z ilegality Revolučný národný výbor a v dolnom Liptove nastolil ľudovú moc. Napriek tomu, že Nemci za chytenie Miloša Vesela vypísali vysokú odmenu, podarilo sa mu unikať.
Jeho bratia Mirko a Milan iniciovali 29. augusta 1944 obsadenie budovy Veliteľstva pozemného vojska v Banskej Bystrici, čím umožnili centrálne koordinovať povstalecké akcie na Slovensku.
Na jeseň v roku 1944 odsúdili Miloša Vesela v neprítomnosti na trest smrti. Po obnove Československej republiky sa stal veliteľom protitankovej delostreleckej brigády a opäť veliteľom posádky v Ružomberku. V roku 1949 ho poslali na čiastočný vojenský dôchodok a v roku 1950 ho z politických dôvodov predčasne prepustili z armády.
V roku 1964 ho právne rehabilitovali. Zomrel 22. júna 1989 v Ružomberku vo veku 80 rokov. Hodnosť generálmajor in memoriam mu udelili v roku 1991.
Otec významný advokát, sestra herečka
Krstné mená všetkých troch bratov sa začínajú na písmeno M, vo Zvolene je po nich pomenovaná ulica. Rodinu Veselovcov však preslávila aj ich sestra Zora, po vydaji Paulendová (1905, Zvolen – 1999, Zvolen), ktorá patrila k hereckým osobnostiam Divadla J. G. Tajovského.
Dohromady ich bolo 12 súrodencov, do protifašistického odboja sa zapojili všetci.
Najstarší z bratov Ivan Vesel (1901), vyštudovaný právnik, pôsobil ako sudca v Banskej Bystrici.
Ich otec, advokát Ján Vesel (1862 – 1931) pochádzal z Kráľovej pri Banskej Bystrici, vo Zvolene však zanechal výraznú stopu. Do mesta prišiel na miesto koncipienta v kancelárii Samuela Štefana Medveckého, brata spisovateľky Terézie Vansovej.
V roku 1902, to už mal vo Zvolene vlastnú advokátsku kanceláriu, tu založil Ľudovú banku. Prvá slovenská banka vznikla v historickej budove na Hviezdoslavovej ulici, ktorá dnes slúži hotelu Academic.
Použitý zdroj: Encyklopédia Slovenska (1982), VI. zväzok , T-Ž
Autor: MOJ