ZVOLEN. Stredoveká bašta, ktorá je pozostatkom starého mestského opevnenia, na kolaudáciu stále len čaká.
Vlani sa skončil dlhoročný spor o baštu, keď sa Lesy SR s nájomcom dohodli na otázke finančného vyrovnania za rekonštrukciu a štátny podnik pre ňu začal hľadať formu využitia.
„Aktuálne nie je uzavretá rekonštrukcia v interiérovej časti bašty a preto sa budova nemohla skolaudovať, čo komplikuje rokovania vo veci jej ďalšieho využitia. Štátny podnik v súčasnosti hľadá možnosti, ako baštu dokončiť a následne skolaudovať,“ povedal hovorca slovenských Lesov Radko Srnka.
V bašte treba dorobiť predovšetkým schodisko na poschodie, nie sú dokončené sociálne zariadenia, chýbajú podlahy, zábradlie na poschodí a elektrika. Koľko bude dokončenie stáť, Srnka nepovedal. „V súčasnosti ešte nemáme vyčíslenú hodnotu investície,“ konštatoval.
Baštu si koncom uplynulého storočia prenajal a zrekonštruoval Ján Doman, syn Ailsy Domanovej, vdove po dôstojníkovi československej armády Alexandrovi Domanovi. Po ňom je pomenovaný park, kde sa bašta nachádza.
Podľa zmluvy s vtedajším Vlastivedným múzeom (teraz Lesnícke a drevárske múzeum) mal baštu zrekonštruovať a potom využívať desať rokov bez toho, aby musel platiť nájom.
Predpokladané náklady na obnovu mali dosiahnuť vtedajšie tri milióny korún. Doman plánoval využiť baštu na svoje obchodné zastúpenie a tiež na kultúrne účely. Zmluva hovorila o múzeu, galérii či knižnici.
Zmena legislatívy
Doman baštu zrekonštruoval, tiež k nej postavil prístavbu, skrášlil okolie a vysadil rad ihličnatých stromov. Doplnil aj vybavenie interiéru, od dohody však napokon ustúpil a požiadal štát o preplatenie nákladov na obnovu.

Medzitým totiž vláda prijala zákon, ktorý hovoril, že majetok štátu, ktorým je aj zvolenská bašta, sa môže prenajímať najviac na päť rokov a len po splnení určitých zákonných predpokladov dával možnosť predĺženia o ďalších päť rokov.
Múzeum prebrali v roku 2008 do správy štátne Lesy a s ním aj baštu. S Domanom sa napokon dohodli na vyrovnaní a vyplatili mu 100-tisíc eur.
„Podľa znaleckého posudku, ktorý vypracoval znalec Miroslav Pomffy, predstavovala hodnota bašty pred rekonštrukciou 3730 eur, po rekonštrukcii dosiahla hodnotu viac ako 317-tisíc eur,“ doplnil Srnka.
Z mestského opevnenia, ktoré kedysi chránilo Zvolen pred útokmi, sa čiastočne zachovalo len torzo hradieb a bášt. Hradby mesto zbúralo v 19. storočí, keď došlo k priemyselnému rozmachu a ľudia mali vtedy pocit, že starého sa musia zbaviť.