ZVOLEN. Takzvaný štátny obytný dom pod Zvolenským zámkom zapísal v týchto dňoch Pamiatkový úrad v Bratislave do registra nehnuteľných kultúrnych pamiatok Ústredného zoznamu pamiatkového fondu.
Stalo sa tak na základe podnetu jedného z jeho obyvateľov Ľubomíra Fekiača, ktorý sa pred časom dostal k dokumentom dokazujúcim, že tento takmer storočný objekt s originálnym zdobením fasády projektoval v spolupráci s českým architektom Janom Paclom slovenský architekt prvej polovice 20. storočia Dušan Jurkovič.
"Hmota bytového domu predstavuje tradične poňatú obytnú architektúru, ktorá je doplnené variáciami kultivovaného geometrického ornamentu na fasádach i v tvarosloví umelecko-remeselných detailov," píše sa v zdôvodnení pamiatkovej ochrany úradu.
"Teším sa, že prvý malý, ale nevyhnutný krok, teda ochranu objektu, sa podarilo zabezpečiť. Procesom vyhlasovania sa nielen určil architekt, zároveň sa posúdením odborníkmi dokázala kvalita, poukázalo sa na jedinečnosť týchto domov v architektúre mesta aj Slovenska," uviedol pre TASR Fekiač.
Po histórii domu pátral tri roky
Autor podnetu, pôvodom z Detvy, sa pred tromi rokmi rozhodoval hľadať byt vo Zvolene. Pre budúce bývanie ho zaujal práve pomaly chátrajúci bytový dom v blízkosti centra. V objekte sa mu zakrátko podarilo kúpiť aj byt. Už vtedy začal vonku i v jeho interiéri objavovať niektoré prvky, ktoré mu evokovali projekčné detaily, ktoré Jurkovič uplatnil na iných svojich významných stavbách.
Nasledovali dlhé mesiace bádania v archívoch, písanie listov pamiatkarom, porovnávania dostupných dokumentov. "Už korešpondencia s autorkou monografie o slávnom architektovi Danou Bořutovou priniesla určitú nádej, keďže mi napísala, že projektantom domu bol s veľkou pravdepodobnosťou Jurkovič," povedal.

Pri ďalšom "objave" v Slovenskom národnom archíve v Bratislave si už bol takmer istý, že pôjde o nášho významného architekta. Tam totiž medzi nezaradenými Jurkovičovými výkresmi našiel aj dotyčný zvolenský dom. Istotu priniesla až korešpondencia s Národním technickým muzeom v Prahe, ktoré mu zaslalo výkres s týmto objektom, ktorý je architektom podpísaný.
Bytový dom staval podľa Fekiača vtedajší československý štát pre župných úradníkov, ktorí pracovali na zámku. Prví nájomníci sa do domu nasťahovali v roku 1926. V objekte sa pri tom nachádza 48 bytov a naplánovaných bolo ešte ďalších osem pivničných, zrealizovali sa ale len dva.
Strecha je už plechová, do fasády sa nezasiahlo
Ešte do roku 1982 mala budova pôvodnú škridlovú strechu, v tom čase sa ju ale rozhodli nahradiť plechom. Do nevšedne zdobených fasád sa však od kolaudácie nezasahovalo. Dnes by ich však bolo treba kompletne zrenovovať.

"Keďže bytové domy v objekte je po rokoch užívania potrebné opraviť, sme stále iba na začiatku cesty. Až teraz sa začne proces náročný na financovanie správnej obnovy v duchu pamiatkovej starostlivosti," okomentoval.
"Všetci vieme, že o majetok sa treba starať a uvedomujú si to dobre aj obyvatelia tohto domu. Majúc na zreteli osobu architekta, Jurkovičove domy sú v širšom ponímaní aj majetkom všetkých Zvolenčanov, jednoducho všetkých ľudí, ktorí tvoria kultúrnu spoločnosť Slovenska. Nie každé mesto sa totiž môže radovať z takéhoto krásneho domu," doplnil Fekiač, podľa ktorého ich iba teraz čaká najťažšia práca so zháňaním peňazí a kompetentných ľudí, ktorí budú ochotní pomôcť pri obnove takej vzácnej pamiatky.