OČOVÁ. Vo veku 58 rokov zomrel nečakane známy fujarista Dušan Holík. Naposledy vydýchol doma 24. októbra.
Nebol to len klasický interpret ľudovej hudby. Záujemcov z celého Slovenska aj spoza hraníc učil, ako sa píšťala a fujara vyrába, a učil ich na nich aj hrať.
Fujare chcel vrátiť dlh
„Tento jedinečný hudobný nástroj je mojim spoločníkom celý život a výroba aj hra na fujare a šesťdierkovej pastierskej píšťalke, ktorá k nej neodmysliteľne patrí, má v mojej rodine silnú tradíciu. Fujara mi dala počas môjho života mnoho a prišiel čas, keď som sa rozhodol, že jej tento dlh aspoň sčasti vrátim,“ vyznal sa, keď pred jedenástimi rokmi zakladal spoločenstvo Duša fujary a neskôr rovnomenný festival.
„Hovorí sa, že fujara má dušu. Kto ju chce spoznať, musí milovať,“ zdôvodnil názov nového spoločenstva.

Rodák z Očovej, kde prežil celý svoj život, robil aj medzinárodné kurzy, ktoré sa stali známe aj za oceánom. Okrem Slovákov učil hre na fujaru aj cudzincov z Ameriky, Španielska, Kanady, Veľkej Británie, Indie či z Japonska.
„Tvrdo pracoval na tom, aby bola fujara rešpektovaný hudobný unikát. Vydal sa do sveta a prezentoval ju ako rovnocennú iným hudobným nástrojom,“ povedal Roman Malatinec zo Spolku slovenských fujerášov, ktorý sa vyvinul z každoročných celoslovenských prehliadok fujaristov v Korytárkach. Dušan Holík patril k nim, bol ich majstrom.
„Kým my sa venujeme tradičnej interpretačnej hre na fujare, Dušan na nej ponúkal hudobné možnosti pre muzikantov z celého sveta. Vďaka nemu prenikla fujara aj ďaleko za naše hranice,“ dodal Malatinec.
Netradičná cesta fujary
Dušan Holík dláždil cestu netradičnej, no plne profesionálnej hre na ľudové nástroje. Znel na nej džez či známe skladby ako Wonderfull World, Eternal Flame či dokonca Dvořákova Humoreska, ktoré sa spolu s mixom world music objavili aj na jeho CD. Zdôrazňoval však, že nejde o žiadne „lacné dance efekty“.
Napriek tomu v jeho interpretáciách kraľovali ľudové piesne v pôvodnej podobe. Miloval ľudovú pieseň, hory aj svoj rodný kraj pod Poľanou.
„Už sme plánovali 20. prehliadku fujaristov v Korytárkach, ktorá bude budúci rok. Mienili sme ju otvoriť so zahraničnými interpretmi, ktorých učil. Jeho smrť naše plány preťala, ale budeme sa snažiť skontaktovať sa s nimi a urobíme na prehliadke spomienkový program na jeho počesť,“ prezradil Malatinec.
Sám má od neho päť hudobných nástrojov, všetky sú podľa Malatinca veľmi kvalitne urobené. „Bol to vynikajúci výrobca hudobných nástrojov. Bol aj vynikajúci interpret. Až do konca svojho života mal detsky jemný hlas, mal jediný taký prejav. Jeho prínos pre folklórny svet je veľký a nezmazateľný. Mal veľkú chuť, energiu, bude nám veľmi chýbať.“
Posledná rozlúčka s Dušanom Holíkom bude 30. októbra o 14. h v evanjelickom kostole v Očovej.
Dušan Holík
Od svojich desiatich rokov hrával v rôznych folklórnych súboroch a absolvoval množstvo vystúpení doma aj v zahraničí. Po ukončení konzervatória v odbore dychových nástrojov sa venoval učiteľskému povolaniu na základnej umeleckej škole a výrobe slovenských ľudových hudobných nástrojov.
Základy hry a výroby získal od svojho otca a starého otca. Ďalšie skúsenosti nadobúdal spoluprácou s najznámejšími interpretmi a výrobcami hudobných nástrojov na Slovensku.
Svoje hudobné vzdelanie okrem školy a kurzov zúročil aj pri spracovaní píšťaľkovej muziky, prvej svojho druhu na Slovensku. Napísal aj rozsiahly notový materiál pre výučbu hry na fujare a píšťalke. Vydal tiež niekoľko interpretačných hudobných nosičov.
Zdroj: dusafujary.sk
