OČOVÁ. „Teraz robím jednu za deň," povedal výrobca ľudových hudobných nástrojov Dušan Holík z Očovej, keď sme sa ho pýtali, ako dlho mu trvá vytvorenie píšťalky. Známy majster učí nielen výrobu píšťal a fujár, no aj hru na nich. A niektorých žiakov naučí aj jedno aj druhé. Väčšinu jeho žiakov tvoria Slováci.
„Mal som aj niekoľko zahraničných žiakov. Na cédečku mám jedného fujaristu z Ameriky a tiež jedného Španiela. Učil sa u mňa Angličan, Kanaďan a dokonca aj Japonec z Tokia. Ten bol veľmi dobrý, na fujare hral tak dobre ako naši hudobníci. Bol to mimoriadny talent. Študoval etnomuzikológiu v Bulharsku, hral aj na gajdy. Učarovala mu slovanská pieseň a celkovo slovanská kultúra. Nechcel vedieť iba melódiu, chcel poznať aj slová piesne a tie si prekladal, aby im porozumel."
Hru na fujare učí už tridsať rokov. Každému sa venuje individuálne, jeden žiak - jeden učiteľ. Sám sa dostal k hudobným nástrojom už ako dieťa. „Otec hral na fujare a vyrábal ich, dokonca ich robil aj starý otec. Bol iba krôčik k tomu, aby som sa výrobe ľudových nástrojov začal venovať," dodal Holík. V rodine mal viac vzorov. Podľa Dušana Holíka sa na fujare človek môže naučiť hrať aj sám, za predpokladu, že má aspoň trochu hudobného talentu.