Tribúna na futbalovom štadióne už začína rásť

Na investície dáva mesto v budúcom roku zhruba milión 600-tisíc eur.

Tribúna sa už stavia. Na futbalový štadión vo Zvolene dáva štát 750-tisíc eur.Tribúna sa už stavia. Na futbalový štadión vo Zvolene dáva štát 750-tisíc eur. (Zdroj: ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ)

ZVOLEN. Nová tribúna na letnom štadióne už naberá kontúry, mesto začalo s jej výstavbou minulý týždeň. Zvolenská samospráva mala podľa prepočtov ku koncu minulého roka financovať práce za zhruba 500-tisíc, do rozpočtu na tento rok na práce zakomponovala sumu 700-tisíc eur. Konečný projekt, keďže pôvodná kontajnerová stavba sa zmenila na murovanú, zdvihol cenu pre mesto na 1 milión 700-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„V elektronickej aukcii sa konečná cena znížila na 910-tisíc eur bez DPH, do rozpočtu na budúci rok sme preto ešte výdavky na štadión doplnili o ďalších 400-tisíc eur na dofinancovanie,“ povedala primátorka Lenka Balkovičová.

SkryťVypnúť reklamu

Tribúna, ktorá má stáť do júna budúceho roka, je jednou z najväčších investícií mesta aj v budúcom roku.

Zelená strecha

Popri štadióne je veľkou investíciou projekt dažďových záhrad a zelenej strechy na autobusovej stanici, do ktorého investuje mesto takmer 60-tisíc eur a 320-tisíc dostane zo štátneho rozpočtu.

Opatrenia, ktoré majú zmierniť dopady prívalových dažďov či obrovských horúčav, Zvolen realizuje popri Bratislave ako jediné mesto na Slovensku.

„Už sme vytypovali v meste niekoľko oblastí, na ktorých sa budú robiť terénne a iné úpravy na lepšie využívanie dažďovej vody. Vybudujú sa prehrádzky zabraňujúce zaplavovaniu okolia vodou počas dažďov. Postavia sa podzemné rezervoáre, v ktorých sa bude voda zbierať a ďalej využívať na závlahu zelene a ako úžitková voda aj na iné účely,“ ozrejmila primátorka.

SkryťVypnúť reklamu

„Vzniknú dažďové záhrady, ktoré pomôžu pri vsakovaní vody do pôdy, zlepšia mikroklímu okolia a zároveň ho aj skrášlia. Na autobusovej stanici vyrastie zelená strecha, ktorá ju bude ochladzovať. Po celom území mesta sa vysadia nové stromy,“ dodala.

Na miliónový projekt získalo mesto podporu aj z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru. Robí ho s viacerými partnermi, medzi inými aj s Technickou univerzitou vo Zvolene.

Ľadová plocha

Stotisíc eur pôjde v budúcom roku na druhú ľadovú plochu na zimnom štadióne.

„Inšpektorát bezpečnosti práce nepovolil jej prevádzku pre nefungujúcu elektroinštaláciu. Na jednu plochu sa však všetky hokejové triedy a krasokorčuliarske kluby nepomestia, musíme ju spojazdniť,“ konštatovala Balkovičová.

SkryťVypnúť reklamu

Chodník na Hodžovej, Tulská zatiaľ čaká

V oblasti cestnej dopravy investuje mesto v budúcom roku 27-tisíc eur do chodníka na Hodžovej ulici. Cestu za 130-tisíc eur zrekonštruovalo tento rok, ostáva vybudovať ešte chýbajúci úsek chodníka, aby ľudia mohli po ňom prechádzať plynule.

Do rozpočtu sa už nedostala Tulská ulica, na podnet poslanca Petra Hričinu má mesto na jej opravu v úseku medzi križovatkami s Novozámockou a Štúrovou hľadať peniaze v budúcom roku a zaradiť ju medzi investičné akcie pri niektorej aktualizácii rozpočtu.

Rovných 500-tisíc pre výbory jednotlivých mestských častí zostalo zatiaľ nerozdelených, o prioritách, na čo sa použijú, si rozhodnú poslanci.

Pozemky aj rozšírenie škôlky

Okolo 167-tisíc eur si vyžiada nadstavba na rozšírenie kapacity materskej školy na Bánikovej ulici, 66-tisíc eur vyčlenilo mesto na výkup pozemkov predovšetkým na sídlisku Západ.

Na investície dáva mesto v budúcom roku dohromady milión 614-tisíc. Zároveň chce naďalej intenzívne pokračovať v získavaní peňazí z európskych fondov.

Magistrátu sa podarilo predložiť návrh na vyrovnaný rozpočet, hoci nároky na výdavky boli vysoké. Mesto by tak malo v budúcom roku hospodáriť bez strát.

„Tvorba rozpočtu stála množstvo času. Rodil sa ťažko, stál nás mnoho úsilia, aby sme dokázali udržať najmä výdavky. Mesto zadlžovať nechceme,“ komentovala primátorka.

„Som rada, že poslanci sa stotožnili s videním úradu. Je to zodpovedné rozhodnutie, za ktoré im ďakujem.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 149
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 121
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 921
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 994
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 694
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 059
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 052
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu