BRATISLAVA. Nesprístupnenie bytu nájomcom prenajímateľovi, ktorý chce vyhotoviť znalecký posudok o cene bytu pre jeho predaj verejnou dražbou, nemožno považovať za také hrubé porušenie povinnosti, ktoré by opodstatňovalo výpoveď z nájmu bytu.
Zhodlo sa na tom Občianskoprávne kolégium Najvyššieho súdu a prijalo takéto rozhodnutie na uverejnenie v Zbierke súdnych rozhodnutí a stanovísk súdov Slovenskej republiky. Informoval o tom hovorca Najvyššieho súdu Boris Urbančík.
Najvyšší súd tak reaguje na prípad obyvateľov nájomných bytov vo Zvolene, ktorých šikanóznym spôsobom niekoľkokrát za sebou nútil majiteľ obytného domu sprístupniť ich byty, podľa nich preto, aby ich znechutil a sami tak z bytov odišli. Tí mu však po niekoľkýkrát opakovanej žiadosti o sprístupnenie bytu odmietli vyhovieť, a tak im vypovedal nájomnú zmluvu. Nájomníci ho preto zažalovali.
Okresný súd Zvolen však rozsudkom z roku 2011 žalobu zamietol a tým vyhovel žalovanému vlastníkovi bytovky. Krajský súd v Banskej Bystrici na odvolanie nájomníkov rozsudok okresného súdu zmenil tak, že určil, že výpovede z nájmu bytu sú neplatné.
Proti tomuto rozsudku odvolacieho súdu podal dovolanie žalovaný majiteľ bytovky. Najvyšší súd ako súd dovolací rozsudkom z februára dovolanie žalovaného zamietol, pričom v dôvodoch svojho rozhodnutia zaujal právny názor, ktorý bol prijatý v decembri i celým občianskoprávnym kolégiom na jeho zasadnutí, vysvetlil Urbančík.