ZVOLEN. Varovanie polície nezaberá. Podvodníkom sa stále darí oberať dôchodcov o celoživotné úspory. Pritom využívajú tú istú fintu. Zatelefonujú, predstavia sa ako príbuzní, napríklad vnuci a poprosia o finančnú výpomoc. Obyčajne na nákup auta. Sľúbia, že peniaze rýchlo vrátia a čo je dôležité, pre peniaze pošlú niekoho cudzieho, komu ale dedko či babka môže bez obáv dôverovať. Priebeh je rovnaký a rovnaký je aj koniec týchto príbehov. Skutočný vnuk o žiadnom telefonáte nevie. Žiadne peniaze si nepožičiaval. Úspory sú fuč, podvodníci zasa vyhrali.
Prečo sa ľudia dajú nachytať? Prečo sú dôverčiví a informácie si neoveria?
Ťažké otázky. Snaha pomôcť blízkemu človeku v núdzi prekryje všetky rozumné varovania. Seniori sa voči podvodníkom nedokážu sa efektívne brániť.
Nebol to Ďurko
Naposledy takto neznámy podvodník obral o tisíce eur dôchodkyňu vo Zvolene. V nedeľu 29. novembra jej o druhej hodine popoludní zatelefonoval na pevnú linku do miesta bydliska. Osemdesiatsedemročná žena nespoznala, že sa muž iba vydáva za jej vnuka Ďurka. Žiadal od nej peniaze, potreboval si ich požičať na zaplatenie zálohy na kúpu auta. Sľúbil jej, že jej peniaze vráti ešte v ten istý deň. Žena s tým súhlasila. Okolo pol štvrtej popoludní prišiel k dverám jej rodinného domu neznámy muž a žene povedal, že po peniaze ho poslal jej vnuk. Od dôchodkyne si prevzal 3-tisíc eur. Samozrejme, že v ten deň ju už viac nikto nekontaktoval a peniaze jej nevrátil.
Vyšetrovateľ vo Zvolene začal trestné stíhanie vo veci prečinu podvodu.
Prevažne na kúpu auta
„Polícia v Banskobystrickom kraji v tomto roku eviduje už tridsaťjeden takýchto prípadov,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová. V dvadsiatich šiestich prípadoch sa podvodníci vydávali za vnukov, synovcov alebo iných rodinných príslušníkov poškodených dôchodcov a potrebovali požičať peniaze, prevažne na kúpu auta. V dvoch prípadoch sa predstavili ako pracovníci sociálky, v ďalších dvoch prípadoch potrebovali peniaze na operáciu v súvislosti s dopravnou nehodou a v jednom prípade sa vydávali za falošných policajtov.
Šesťdesiattisíc eur
„Najviac prípadov evidujeme v okrese Zvolen (13), Lučenec (7) a Banská Bystrica (6),“ doplnila Faltániová. Celkovo pripravili dôchodcov o 60-tisíc eur.
Polícia apeluje na príbuzných všetkých seniorov, aby im dohovorili a vysvetlili ako majú postupovať, keď majú telefonát ohľadom požičania peňazí. „Seniorom radíme, aby v prípade, keď si niekto z príbuzných potrebuje požičať peniaze, aby si ich prišiel prevziať osobne. Najdôležitejšie je, aby peniaze nikdy nadali cudzej osobe,“ vysvetlila policajná hovorkyňa.
Autor: pp