ZVOLEN. Pri starostlivosti o veľké šelmy je základnou otázkou ich počet. Až potom môžeme uvažovať ako zabezpečiť napríklad aj ich bezproblémové spolunažívanie s ľuďmi.
Štátna ochrana prírody a ministerstvo životného prostredia pripravili odbornú konferenciu Ochrana a manažment veľkých šeliem na Slovensku. Konferenciu otvorili dnes vo Zvolene a bude pokračovať zajtra v lokalite Kyslinky pod Poľanou, na miestach, kde sa veľké šelmy vyskytujú.
Staré pravidlá už nie sú aktuálne
„Počas dvoch dní sa vo Zvolene stretáva niekoľko desiatok odborníkov a dúfam, že to čo predstavíme ako výsledok riešenia projektu bude akceptované širokou verejnosťou, aby ŠOP mohla v krátkom čase predložiť návrh Programu starostlivosti o veľké šelmy na schválenie vedeniu ministerstva a slovenskej vláde,“ povedal štátny tajomník ministerstva životného prostredia Ján Ilavský.
Podľa generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody Milana Boroša nesmieme prehliadať záväzky, ktoré máme k Európskej únii. Negatívom bolo už len to, že sme nemali program starostlivosti.
„Mali sme určené nejaké hranice, no relevantný dokument stanovený nebol,“ vysvetlil.
Únia nám nikdy nepovedala, že strieľame veľa alebo málo. Jednoducho chcú vidieť, že to čo robíme, robíme na základe stopercentných informácií.
„Musíme vedieť v akom počte máme populáciu, musíme vedieť aká je pohlavná štruktúra a aký je prírastok alebo prirodzený úhyn,“ dodal.
Pravidlá, ktoré boli nastavené v druhej polovici deväťdesiatych rokov, keď sa menil starý zákon o ochrane prírody, už nie sú aktuálne, pretože došlo k zmene pestovania niektorých poľnohospodárskych plodín.
„Medvede potrebovali väčší priestor a širšiu paletu potravín na to, aby dokázali v hibernácii prežiť zimu. Dnes pestujeme kukuricu aj tam, kde sme ju predtým nepestovali,“ povedal Milan Boroš.
Zriadili aj zásahový tím
Program starostlivosti predstavuje komplexný dokument, ktoré v zrozumiteľnej forme nastavuje podmienky ochrany a manažmentu veľkých šeliem (medveď hnedý, rys ostrovid, vlk dravý). Obsahuje informácie o biológii a ekológii veľkých šeliem, ale najmä strategické ciele starostlivosti na zachovanie priaznivého stavu veľkých šeliem. A to aj vrátane opatrení na elimináciu škôd spôsobených šelmami a zabezpečenie ich monitoringu. Novinkou je zriadenie a činnosť zásahového tímu, ktorý rieši neprirodzené správanie veľkých šeliem mimo ich prirodzeného areálu.
Počet medveďov
Vedecky sa na problém veľkých šeliem, konkrétne medveďa hnedého, pozrel profesor Ladislav Paule z Technickej univerzity vo Zvolene. Posledné dva roky pracoval na projekte, ktorého cieľom bolo s použitím genetických analýz neinváznych vzoriek trusu odhadnúť veľkosť populácie medveďa hnedého na Slovensku, ako aj jej pohlavnú štruktúru.
Na univerzite spracovali viac ako 2800 vzoriek a práve dnes predstavili výsledné čísla. Celkovo zistili, že na Slovensku žije 1256 medveďov, s intervalom spoľahlivosti od 1023 až 1489. Pomer pohlavia vyšiel 1 : 1,37 v prospech samíc.
Odborný odhad doteraz hovoril o tom, že máme asi 810 jedincov. Spočítaním nahlásených kusov z poľovných revírov sme zasa dostali číslo 2200. Tu sa ale nezohľadňovali prekrytia medzi susednými revírmi. Medvede sú túlavé stvorenia a mohli byť zachytené viackrát.