ZVOLEN. Zvolen dnes zažil historický okamih. Stretli sa v ňom dvaja prezidenti: slovenský prezident Andrej Kiska a rumunský prezident Klaus Werner Iohannis.
Obe hlavy štátov si podali ruky pred vojenským cintorínom, na ktorom je pochovaných 11-tisíc rumunských vojakov. Potom položili v sprievode predstaviteľov mesta vence na rumunskom cintoríne a presunuli sa do Kráľovskej siene Zvolenského zámku, kde ich čakalo stretnutie s občanmi a oceňovanie veteránov, i tých, ktorí sa zaslúžili o podporu a šírenie spomienky na rumunských vojakov. Veď pri oslobodzovaní Československa prišlo o život viac ako 33-tisíc Rumunov.
Časté návštevy
Návštevu vo Zvolene inicioval rumunský prezident Klaus Werner Iohannis, ktorý vedeniu mesta oznámil svoj záujem navštíviť cintorín padlých vojakov rumunskej armády a oceniť veteránov 2. svetovej vojny. Hneď nato účasť potvrdil aj Andrej Kiska.
„Rumuni si vážia svojich vojakov, ktorí zahynuli v bojoch počas druhej svetovej vojny a pravidelne prichádzajú uctiť si ich pamiatku aj do Zvolena. Tento rok tak urobili už sedemkrát,“ informoval hovorca mesta Marin Svatuška.
Počas roka prichádzajú obyčajní ľudia aj významné osobnosti.
Obeta, ktorá spája národy
Po každej návšteve zvolenský magistrát zaplavia poďakovania za to, ako sa mesto o pamätník a o hroby padlých vojakov stará. Inak to nebolo ani v prípade rumunského prezidenta.
„Prišli sme dnes do Zvolena so silným pocitom vďaky za spôsob, akým si vedenie mesta a jeho obyvatelia udržiavajú živú spomienku na rumunských vojakov, ktorí obetovali svoj život za oslobodenie Slovenska spod nemeckej okupácie,“ napísal do pamätnej knihy mesta Klaus Werner Iohannis. Zároveň prejavil veľkú úctu hrdinom Rumunska, ktorých hroby sa nachádzajú vo veľkom počte na zvolenskom cintoríne.
„Ich obeta spája naše národy,“ doplnil.
Slovenský prezident sa vo svojom zápise vyjadril podobne. „Nikdy nezabudneme na túto obeť, ktorú Rumunsko položilo na oltár našej slobody, a ktorá je pevným spojivom medzi našimi dvoma krajinami,“ napísal Andrej Kiska.
Spolupráca
Primátorka Lenka Balkovičová si myslí, že nadštandardné vzťahy, ktoré voči mestu prejavujú jednotlivé rumunské delegácie, by mohli v budúcnosti vyústiť aj do užšej spolupráce.
„Niekoľkokrát som už hovorila s pani chargé d'affaires Rumunska o možnej spolupráci oboch strán pri uchádzaní sa o eurofondy na obnovu cintorínov. Rumunská strana bola nápadom nadšená, sonduje dokonca možnosť ekonomickej spolupráce, čo by pre naše mesto znamenalo naozaj veľa. Budeme sa veľmi snažiť túto príležitosť využiť,“ dodala po stretnutí.
Na zámku rumunský prezident ocenil veteránov, i tých, ktorí sa zaslúžili o podporu a šírenie spomienky na rumunských vojakov. FOTO: JÁN KROŠLÁK