ZVOLEN. Výber zo sochárskej a medailérskej tvorby prinesie výstava Zabudnutá sochárka v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene, venovaná rodáčke z Brna Jarmile Podzimkovej-Mráčkovej.
Veľa sôch či súsoší vytvorila v stredoslovenskom regióne a zvlášť vo Zvolene a jeho okolí. V roku 1960 sa totiž presťahovala do Zvolena, mala 31 rokov. S manželom, ktorý pôsobil na letisku v Sliači, tu žili 13 rokov.
„Venovala sa najmä monumentálnemu sochárstvu, portrétnej a komornej plastike, reliéfnym kompozíciám a medailérstvu. Pri realizácii svojich diel používala aj nové technológie," hovorí kurátor výstavy, umelecký historik Bohumír Bachratý.
Prvá pracovala so zliatinou hliníka a kremíka
„Ako jedna z prvých v Československu rozvinula špecifickú technológiu odlievania; „škrabaciu“ techniku a technológiu „silumin“, čo je zliatina hliníka a kremíka,“ ozrejmuje. Tematicky sa zamerala na figurálnu tvorbu a spracovanie motívu postavy ženy, matky a dieťaťa.
„Hoci sochárkin život bol predčasne ukončený, v meste Zvolen a na strednom Slovensku sa nám pripomína prostredníctvom viacerých pomníkov a pamätníkov, sôch či realizácií,“ pripomína historik.
Vo Zvolene vytvorila napríklad bronzovú plastiku ženy k stému výročiu spolku Živena v blízkosti katolíckeho kostola, respektíve pred dnešným mestským úradom, bronzovú plastiku na vojenských cintorínoch na Zlatom potoku, sochu odpočívajúcej ženy na fontáne na sídlisku Sekier (pred dnes už neexistujúcim bučinárskym klubom) či sochu pred drevárskou priemyslovkou.
V Krupine stojí jej Pamätník dvoch vojen, v Kriváni sa podpísala pod súsošie Deti a hra pred tamojšou základnou školou. Z monumentálnej tvorby je asi najznámejšia jej Matka s dieťaťom v náručí v Ostrom Grúni; pamätník zavraždených počas Povstania.
Vo Zvolene založila aj výtvarný odbor
Zámerom výstavy je predstaviť sochárkin umelecký profil, tvorbu a zároveň poukázať na umelecké diela, ktoré sa nachádzajú alebo nachádzali vo Zvolene a okolí.
Doplnená je o práce žiakov zo Základnej umeleckej školy vo Zvolene, ktoré sú akýmsi odkazom a prepojením na zakladateľku výtvarného odboru na tejto škole.
Výtvarný odbor na vtedajšej ľudovej škole umenia založila v školskom roku 1962/63, dlhší čas ho aj viedla. Ateliér mala na dnešnom Námestí slobody 3, tvorila aj na Zvolenskom zámku.
Sochárka zomrela v Brne vo veku 52 rokov.
Vernisáž výstavy sa v múzeu uskutoční v pondelok 16. novembra o 15. h, sprístupnená bude do konca roka.