ZVOLEN. Znie to možno neuveriteľne, ale je to tak. Na cintoríne vo Zvolene-Môťovej je pre smútiacich pozostalých v prípade potreby k dispozícii iba latrína.
„Je to nedôstojné v tomto storočí. Horšie ako na dedine,“ hovorí správca cintorína Vladimír Palko.
Správcom je tretí rok, nové sociálne zariadenia sa hneď stali jeho prioritou. Svoj boj úspešne dotiahol.
Najmä deti a seniori
Trúchliaci sa dočkajú nových sociálnych zariadení už čoskoro, poslanec Peter Košík predpokladá, že s prestavbou začnú v budúcom roku.
„Peniaze už odobrené máme, pripravuje sa projekt. Začínať s prácami v decembri sa už asi dať nebude,“ ozrejmuje. „Musí sa tiež vybudovať prípojka na kanalizáciu, ktorá je v pomerne veľkej vzdialenosti,“ dodáva.
Budú to, pripomína, komfortné splachovacie sociálne zariadenia, zvlášť dámske a pánske. Na práce vyčlenilo mesto 34-tisíc eur.
Súčasné WC využívajú podľa Palka najmä starší ľudia a deti. Hneď však dodáva, „je to dnes rarita“.
„Drevo je značne nahlodané črvotočmi, je to len otázka času, keď sa tu niekto prepadne,“ konštatuje.
Mesto sa rekonštrukcii WC v uplynulých rokoch nebránilo, no chcelo zostať pri latríne.
Poslanci na zriadenie nových sociálnych zariadení napokon presunuli časť peňazí, ktoré dostali na obnovu parkovacích miest pred cintorínom.
Administratívna budova, vchod na WC s latrínou je na bočnej stene.
Otvorená brána láka
Latrínu „navštevujú“ aj vandali, ktorí ju podľa správcu „vedia dať do takého stavu, že je človeku zle sa na to iba pozrieť, nie to ešte čistiť“.
Cintorín sa totiž nezamkýna. „Vraj preto, že si cezeň krátia cestu ľudia z Môťovej prechádzajúci na sídlisko Sekier. Taký argument mi dali na magistráte,“ hovorí Palko, nechápavo pritom krútiac hlavou. „Chodníkom popri cintoríne to majú kratšie.“
Riziko kriminality pri otvorenom cintoríne je vyššie. „Kým ešte stála ruina môťovskej základnej školy, asociáli, ktorí sa v nej zdržiavali, chodili kradnúť na cintoríny kahance. Nabrali si ich viac, rozložili okolo seba a mali svetlo aj teplo.“
Na cintoríne už našiel aj pohodené injekčné striekačky. Bez povšimnutia nenechali asociáli ani oplotenie, ktoré dalo mesto urobiť vlani. Niekto na ňom vyrazil jeden panel a dva poškodil do takej miery, že sa pre nestabilitu dalo s nimi hýbať.
Strážiť správca musí aj vodný hydrant, naberať vodu z neho si zvykli najmä chudobné rómske rodiny.
Naša "slávna" latrína, hovorí správca Vladimír Palko. FOTO: ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ