Staronovú funkciu mu ešte musí potvrdiť prezident oficiálnym menovaním.
ZVOLEN. Akademický senát Technickej univerzity vo Zvolene zvolil za kandidáta na funkciu rektora tejto školy na ďalšie štyri roky (2016 – 2020) súčasného rektora Rudolfa Kropila. Bol jediným kandidátom a na prestížnu funkciu získal hlasy všetkých členov senátu, ktorí sa volieb zúčastnili.
Staronovým rektorom sa stane až po oficiálnom vymenovaní prezidentom SR.
Za rektora univerzity vo Zvolene ho menoval prezident vo februári 2012, keď na poste vystriedal Jána Tučeka. Ten kandidovať viac nemohol, pretože na poste rektora pôsobil už druhé funkčné obdobie.
Chce udržať status univerzity
Vo svojej vízii ďalšieho rozvoja školy Kropil konštatoval potrebu udržať si výsledky, ktoré univerzita dosiahla v procese komplexnej akreditácie, konkrétne postavenie univerzitnej vysokej školy.
„Nosná vízia by mala fungovať na princípe modelu úspešnej a silnej univerzity,“ povedal.
Vo svojom prejave vyzdvihol dobré hospodárenie univerzity a predstavil aj investičné plány na najbližšie obdobie.
Rudolf Kropil pri menovaní prezidentom za rektora v roku 2012. FOTO: TASR
Študoval vo Zvolene
Súčasný rektor vzišiel z tunajšej univerzity, štúdium na vtedajšej Vysokej škole lesníckej a drevárskej ukončil v roku 1987. Neskôr získal vedeckú hodnosť kandidáta vied, tiež vedecko-pedagogickú hodnosť docenta a v roku 2005 ho prezident vymenoval za vysokoškolského profesora pre odbor Aplikovaná zoológia.
V rokoch 1987 až 1989 pôsobil v Správe Národného parku Nízke Tatry v Banskej Bystrici. Ako vysokoškolský učiteľ a vedec začal pracovať na Technickej univerzite vo Zvolene v roku 1989.
„Je gestorom ekologických a zoologických predmetov. Bol vedúcim viacerých projektov a ako národný koordinátor riešil desať medzinárodných projektov. Je autorom a spoluautorom viac ako sto vedeckých a odborných prác,“ ozrejmila hovorkyňa univerzity Kamila Gallová.
Zároveň je prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie, členom Rady solidarity a rozvoja SR a členom Rady vlády SR pre vedu, techniku a inovácie. Je zástupcom Slovenska v Rade Európskej asociácie univerzít. Rada Európy ho v roku 2015 vymenovala za člena Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru.
Pôsobenie doma aj v zahraničí
Absolvoval viacero zahraničných stáží, študijných a prednáškových pobytov, napríklad v Lesníckom výskumnom ústave v Hannoversch Münden (SRN), na Univerzite v Berne (Švajčiarsko), na Univerzite v Kodani (Dánsko) či na Oxfordskej univerzite (Veľká Británia).
Dlhodobo prednášal aj na Pôdohospodárskej univerzite vo Viedni (Rakúsko). Krátkodobé pobyty absolvoval na univerzitách a vedeckovýskumných inštitúciách v USA, Kanade, Japonsku, Austrálii a vo väčšine krajín Európskej únie.
V rokoch 2003 až 2006 bol delegátom v Programovom výbore 6. rámcového programu pri Európskej komisii v Bruseli. Pôsobil v poradnom zbore ministra životného prostredia SR. Bol členom doménového výboru pri Európskej únii.
Na svetovom kongrese Medzinárodnej únie lesníckych výskumných organizácií (IUFRO) v Kuala Lumpur v Malajzii v roku 2000 prevzal doktorskú cenu a zlatú medailu za významný vedecký prínos vo výskume v oblastiach sledovaných IUFRO.
Na Slovenskej rektorskej konferencii ho zvolili za jej prezidenta na dvojročné funkčné obdobie s účinnosťou od júna 2014.