DETVA. V piatok v priestoroch Podpolianskeho múzea v Detve slávnostne otvorili stálu výstavu Z Detvy na more… Július Juraj Thurzo – prvý slovenský námorný kapitán. Múzeum v nej predstavuje zozbierané pramene z dobrodružného života Júliusa Juraja Thurza a približuje ho nielen ako odvážneho námorníka, ale zároveň ako statočného a láskavého človeka.
Múzeum už od svojho vzniku predstavilo rad osobností spojených s podpolianskym regiónom. K nim nepochybne patrí aj meno prvého slovenského námorného kapitána a významného detvianskeho rodáka.
Ako zdôraznil vedúca múzea Renata Babicová, múzeum v podstate neustále zhromažďovalo pramene viažuce sa k životu námorného kapitána.
Výraznou mierou sa na týchto aktivitách podieľal vnuk námorného kapitána Igor Thurzo (1933 – 2014), ktorý od začiatku smeroval spoločné úsilie k vytvoreniu stálej expozície.
Jeho snahu výrazne podporovali aj vnučky Fedora (1937) a Ivica (1945), ktoré sa piatkovej vernisáže tiež zúčastnili.
Július J. Thurzo sa narodil 21. februára 1882 v Detve. Detstvo prežil pod Poľanou, po otcovej smrti sa rodina presťahovala do Banskej Bystrice. Odtiaľ jeho kroky ako šikovného a nadaného študenta viedli do Uhorskej námornej akadémie vo Fiume (dnešná Rijeka). Štúdium úspešne ukončil v roku 1900, diplom kapitána pre diaľkové plavby získal v roku 1906.
Počas tvrdej námorníckej praxe vystriedal najmenej dvadsať lodí na takmer všetkých svetových moriach a oceánoch. V roku 1901 ako jeden z mála námorníkov prežil stroskotanie na plachetnici Belvidere.
Po vojne sa vracia do vlasti, od roku 1923 pôsobil v Bratislave na Poriečnom a plavebnom úrade pre oblasť Dunaja ako prístavný kapitán, neskôr ako riaditeľ tohoto úradu.
V roku 1949 odchádza na dôchodok do rodičovského domu svojej manželky v Radvani, kde 16. 2. 1950 umiera.
Kapitán Thurzo nie je výnimočný len tým, že bol prvým slovenským námorným kapitánom, ale predovšetkým svojím nesmierne čestným charakterom prejavujúcim rodine i okoliu.