ZVOLEN. Od najbližšieho pondelka si môžu cestujúci vyskúšať cestu zaujímavým železničným vozňom v pravidelnej dennej prevádzke vo vybraných zrýchlených vlakoch na linke Zvolen – Žilina a späť. Práve na tejto vyťaženej trati začne jazdiť netradičný detský vozeň, ktorý je určený pre rodiny s deťmi. Jeho vznik je výsledkom jedinečného projektu Železničnej spoločnosti Slovensko a študentov z kremnickej Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva. Vozeň dnes predstavili na železničnej stanici vo Zvolene.
Zatraktívni vlakovú dopravu
Detský vozeň vznikol úpravou vozňa druhej triedy so služobným oddielom, ktorý sa radí zvyčajne do diaľkových, prípadne regionálnych vlakov. V takomto umeleckom vyhotovení je prvý a zatiaľ jediný svojho druhu na našich tratiach. „Vytvorenie unikátneho detského vozňa v spolupráci so študentmi bolo motivované snahou vytvoriť prostredie, ktoré zatraktívni osobnú železničnú dopravu rodinám s deťmi. Pri cestách s deťmi volia ľudia najčastejšie auto. Ak zatraktívnime vlaky práve najmenším, tak pre cestovanie za babičkami či rodinou, prípadne na výlety, si ľudia vyberú vlak,“ povedal riaditeľ Úseku obchodu Železničnej spoločnosti Slovensko Jozef Schmidt.
Narazili na technické predpisy
Návrhy, vizuály i materiálne vyhotovenie pripravili študenti kremnickej školy. „Študentom našej školy sa podarilo zrealizovať prvý projekt v spolupráci s reálnym podnikateľským prostredím. Cieľom bolo naučiť študentov ako kreatívnu myšlienku implementovať na profesionálnej úrovni,“ vysvetlila Katarína Luptáková, riaditeľka SŠUV v Kremnici. Podľa nej chce škola poukázať na to, že umenie je potrebné všade a využiť ho možno v akejkoľvek oblasti. „Do takéhoto veľkého projektu sme ešte doteraz nikdy nešli,“ dodala riaditeľka Luptáková.
Peniaze na projekt poskytol majiteľ školy Kemel Benali zo Švédska. Ten oslovil aj Železničnú spoločnosť. Súkromná škola investovala do projektu 21-tisíc eur, železničná spoločnosť asi 7-tisíc.
Študenti vyrobili novú výbavy interiéru, špeciálne stolíky s hrami aj unikátne police na batožinu. Zaujímavé sú podlahy, čalúnenie, závesy aj polepy stien. Všetko robili v spolupráci s pracovníkmi Opravovne vozňov Zvolen.
Predstavy mladých umelcov neraz narazili na technické predpisy a limity, ktoré železničnú dopravu sprevádzajú. „Povedzme, že sme chceli červenú záclonku z nehorľavej látky, no taká farba nebola, a tak sme museli použiť inú,“ vysvetlil tretiak Dávid Čerťanský. Museli tiež dávať pozor na to, aby boli všade iba zaoblené hrany. „Alebo aby sa nič nedalo rozobrať či prehltnúť,“ doplnila tiež tretiačka Natália Adamčíková.
Nebude v každom vlaku
Na trati Zvolen – Žilina, ktorá má 117 kilometrov, zastane vlak na desiatich staniciach. Železničiari upozorňujú, že práve cestovanie autom v tomto regióne môže so sebou prinášať aj isté riziká. Cesta vedie cez nehodový úsek (Šturec), jazdu často obmedzujú kolóny (Strečno), čo vedie k zdržaniu. Na druhej strane cestovanie vlakom predstavuje ideálnu voľbu pre rodinné návštevy, poznávacie alebo relaxačné výlety.
Rodiny s deťmi tvoria menej ako desať percent zo všetkých cestujúcich vo vlakoch ZSSK. Cieľom dopravcu je preto zvyšovať tento podiel. „Patríme ku krajinám, kde cestujúci využívajú vlaky najmä na cestovanie do práce či škôl a už menej na individuálne rekreačné cestovanie,“ vysvetlil J Schmidt.
Železničná spoločnosť projekt po určitej dobe vyhodnotí. Podľa Jozefa Schmidta nie je v budúcnosti pravdepodobné, že by sa púšťali do výroby podobných vozňov a zaraďovali ich do každej vlakovej súpravy. Nakoniec, vozeň je umeleckým dielom a duševné vlastníctvo patrí v tomto prípade umeleckej škole.
FOTO: JÁN KROŠLÁK