BADÍN. Československo sa v roku 1918 nerodilo ľahko. Nie každý sa dokázal zmieriť s novým usporiadaním v strede Európy.
Pri Badíne hneď vedľa cesty stoja zvyšky pamätníka, ktorý kedysi postavili práve pre to, aby pripomínal neľahké prvé mesiace novej republiky. Škoda, že z neho ostala už len ohrada. Na znovupostavenie nie sú peniaze.
„Vieme presne, ako pamätník vyzeral, zachovali sa archívne zábery. Bola to významná dejinná udalosť a radi by sme odkaz predkov zachovali. Všetko však bude záležať od financií, keďže z obecného rozpočtu by sme si to zrejme nemohli dovoliť,“ hovorí starosta s tým, že už predchádzajúce vedenie obce takúto možnosť zvažovalo. Narazili však aj v tom čase na nedostatok zdrojov.
Boľševici zaútočili
Po ustanovení prvej demarkačnej línie 25. novembra 1918 začali československí legionári obsadzovať slovenské územie. Koncom decembra sa dostali do Zvolena aj Banskej Bystrice a začiatkom januára už boli v Lučenci. V Maďarsku medzitým prevzali moc boľševici pod vedením Bélu Kúna a tí sa nechceli zmieriť s daným stavom. Naverbované jednotky zaútočili na Slovensko a postupne im padli do rúk mestá až po Banskú Štiavnicu a Zvolen. Situácia bola vážna. Desiateho júna 1919 začali legionári ofenzívu, ktorá bola pre celú vojnu kľúčová. Najdôležitejšie boje vybojovali pri Badíne.
Druhá divízia, ktorej velil vtedy plukovník Josef Šnejdárek, oslobodila Banskú Štiavnicu, Hronskú Breznicu a útokom od Badína sa znovu zmocnila Zvolena. Otvorila tak cestu na juh k stanovenej demarkačnej čiare.
Mal smolu
Pamätník odhalili 7. októbra 1935, no už za Slovenského štátu sa objavilo jeho prvé poškodenie. Miesto pri ceste Zvolen – Banská Bystrica, vedľa odbočky na Badín, nevybrali náhodou. Práve tento priestor bol svedkom najskôr obranných a potom aj útočných bojov našich vojakov proti Maďarom.
S myšlienkou, ktorú pamätník symbolizoval, sa vedenie Slovenského štátu nestotožňovalo. Česi boli nežiaduci a Šnejdárek bol Čech. A preto do politickej línie Slovenského štátu nepasoval.
Rovnako tak nový režim po roku 1948 nemal záujem na velebení vojsk, ktoré zatlačili boľševické gardy. Pamätník mal jednoducho smolu.
Pamätník je na nešťastnom mieste pri ceste s frekventovanou dopravou. Aj ohradu, ktorá tam aká-taká bola, zničil kamión, čo tam havaroval. Ostali iba smreky, ktoré na starých fotografiách vôbec nevidno.