Medzníkom v histórii tohto najstaršieho neštátneho divadelného festivalu na Slovensku bol pamätný dátum 17. november 1989. Práve vtedy odštartoval históriu svojím prvým ročníkom ešte v sále kina Hviezda na Sliači.
Víkend atraktívneho divadla (VAD) je dnes už medzinárodný divadelný festival, spojený s ďalšími formami alternatívneho umenia. Jeho 27. ročník sa uskutoční 18. – 22. novembra. O tom, aký bude, hovoríme s jeho zakladateľom a dramaturgom Borisom Kršňákom.
Festival potrvá päť dní, bude teda dlhší o jeden deň. Čo vás viedlo k jeho rozšíreniu?
- Aktuálny ročník Víkendu atraktívneho divadla sa odohráva v atmosfére, ktorú nie je možné nevnímať. Festival začal písať svoju históriu v čase, keď špeciálne policajné jednotky mlátili študentov na pražskej Národnej triede, v čase, keď v Banskej Bystrici sedel vo väzení človek len za to, že požičiaval Orwelov román 1984. Preto je festival na ohrozenie slobody zvlášť citlivý.
Dnes, po 26 rokoch, ho vo vzduchu znovu cítiť. Slobodu pošľapávajú čierne čižmy, veľmi podobné tým ľudáckym, ktoré kolaborovali s Hitlerom. A je to úplne jedno, či ide o slobodu človeka, alebo zdanlivo „len“ o slobodu tvorby. Za uplynulý mesiac v Banskej Bystrici znemožnili predstavitelia verejnej správy organizáciu jedného festivalu a jedného projektu proti extrémizmu.
Poslanci banskobystrického VÚC a predstavitelia štátnej moci nič, alebo takmer nič nerobia. My však mlčať nechceme. Rozhodli sme sa preto, že aj zásahom do dramaturgie, aj atmosférou celého podujatia sa budú niesť upozornenia na to, že sa plazivo vracia doba, ktorá chce rozhodovať, čo je kultúrne, čo je moderné, čo je vhodné. Preto sme predĺžili festival o jeden deň a hneď ten prvý, teda 18. november, sme sa rozhodli venovať zakázanému festivalu Dni tanca.
V akom zmysle?
- Bude to Deň tanca na VAD-e a spolu s predstavením banskobystrického Štúdia tanca ponúkneme aj diskusiu o festivale, ktorého konanie znemožnil predseda banskobystrického kraja Marian Kotleba. A nielenže znemožnil, ešte ho aj nazval úpadkovým umením, čo asi nie náhodou pripomína hitlerovský termín „Entartete Kunst“. Diskutovať budú členovia súboru, ich šéfka Zuzana Ďuricová Hájková a bývalý šéf Baletu SND, dnes šéf Baletu Národného divadla v Brne Mário Radačovský.
Víkend atraktívneho divadla nemôže verejná či štátna správa zakázať, lebo je nezávislý. Môžu mu maximálne znepríjemniť život, ale na to sme už zvyknutí z doby mečiarizmu. Myslíme na slová básne nemeckého pastora Martina Niemöllera: „Keď prišli pre komunistov, mlčal som. Nebol som predsa komunista. Keď prišli pre odborárov, mlčal som. Nie som predsa odborár. Keď prišli pre židov, mlčal som. Nebol som predsa žid. Keď prišli po mňa, nebolo už nikoho, kto by protestoval.“
Prvý deň bude teda venovaný aktuálnemu dianiu na našej kultúrnej scéne. Čo ešte ponúkne festival?
- Ďalšie dni VAD-u prinesú očakávanú i prekvapujúcu ponuku v podobe tradičných divadelných súborov GUnaGU, SkRAT a Stoka, pričom GUnaGU príde s hrou, ktorú odpremiérujú len týždeň pred festivalom. Po prvý raz sa na festivale predstaví špičkový pražský divadelný súbor Skutr dnes už slávneho režisérskeho dua Slováka Martina Kukučku a Pražana Lukáša Trpišovského. V predstavení „Bouře“ si v medzinárodnom obsadení zahrá aj slovenský herec Csongor Kassai.
Z Brna, v ktorom počet divadelných súborov doslova vyráža dych, príde po prvý raz Buranteatr s temnou baladou „Létající dítě“ nemeckého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga. Predstavenie v tomto roku dostalo cenu Marka Ravenhilla. Divadelné predstavenia ešte doplní Celkom malé divadlo zo Starého Tekova s celkom veľkou témou „Play Karenina“. Toto predstavenie bolo ocenené na festivale slovenských divadiel v Srbsku. A festival nezabudol ani na detského diváka. S hrou „Matrionisko“ príde Zrkadlo z Kremnice.
Divadlo SkRAT s hrou Môj lov!(e). Inscenáciu tvoria tri príbehy chorobného prenasledovania. FOTO: Archív SkRAT-u
Súčasťou festivalu sú okrem divadla aj koncerty, výstavy, diskusie či filmy.
- Aj tento rok máme bohatú ponuku čítačiek a diskusií. Predstavia sa spisovatelia Ivana Gibbová, Michal Hvorecký a Samo Marec. Diskutovať na tému podpory kultúry v meste budeme s primátorom Trenčína Richardom Rybníčkom, ktorý si, mimochodom, potom večer zabubnuje aj so skupinou Bez ladu a skladu. Téme priemernosti sa bude venovať diskusia so známym teológom, intelektuálom a žurnalistom Michalom Havranom.
Výstava, ktorá bude v priestoroch Domu kultúry ŽSR počas celého festivalu, bude venovaná zakladateľom alternatívnej divadelnej scény v Československu Janovi Werichovi a Jiřímu Voskovcovi. Treba ešte dodať, že VAD sa tohto roku pripojil k podujatiu Noc divadiel.
Víkend atraktívneho divadla sa celý uskutoční v DK ŽSR vo Zvolene. Jeho organizátormi sú OZ NKA a OZ Dlhý, široký a bystrozraký v spolupráci s mestom Zvolen a DK ŽSR. S permanentkou za 39 eur môžete vidieť 8 divadelných predstavení, 7 koncertov, 3 čítačky a 3 diskusie.