DETVA. Slovenská pošta vydala minulý týždeň dve poštové známky z emisie Ochrana prírody. Prvou z dvojice poštových známok je známka „Ochrana prírody: CHKO Poľana – Vydra riečna“ s nominálnou hodnotou 0,65 eura.
Autorom výtvarného návrhu poštovej známky je akademický maliar Igor Piačka.
Druhou z dvojice je známka „Ochrana prírody: CHKO Poľana – Bocian čierny“ s nominálnou hodnotou 0,65 eura. Jej autorkou je akademická maliarka Júlia Piačková. Obidve známky vytlačila technikou oceľotlače z plochej platne v kombinácii s ofsetom Poštovní tiskárna cenin Praha.
Inaugurácia tejto emisie poštových známok sa uskutočnila v piatok 9. októbra o 11. hodine v Lesníckom skanzene v Čiernom Balogu. Pre ich slávnostné uvedenie do obehu vybrali na sobotu Kongresovú sálu Domu kultúry A. Sládkoviča v Detve. Celá akcia sa niesla v znamení 25. výročia Biosférickej rezervácie Poľana.
Začalo to vo Vydre
Nápad s vydaním známok s takýmito motívmi vznikol ešte vlani vo Vydrove, presnejšie v občianskom združení Vydra. Jej členovia sa spojili so Správou Chránenej krajinnej oblasti Poľana vo Zvolene a tiež so Slovenskou poštou, ktorej poslali list so žiadosťou. Pošta žiadosť akceptovala.
„Museli sme tiež zaslať podklady, ako fotografie a anotáciu oboch zvierat. Oni neskôr oslovili autorov,“ vysvetľuje riaditeľka Správy CHKO Poľana Vladimíra Fabriciusová a oceňuje najmä profesionálnu úroveň celého procesu od prvých stretnutí s pracovníkmi Slovenskej pošty až po samotnú inauguráciu známok. Trochu ju mrzelo, že sa na známku nedostalo logo Biosférickej rezervácie Poľana.
„Nakoniec, nie je to o logu, ale o myšlienke,“ dodáva riaditeľka Fabriciusová.
Slávnosti nestihli
Vydanie poštovej známky je poctou celému Podpoľaniu. Veď do roka na Slovensku vychádza asi tridsať nových známok. „Nie každá známka má svoju inauguráciu,“ vysvetľuje filatelista Ladislav Hölc.
„Chceli sme vydať poštovú známku aj pri príležitosti 50. ročníka folklórnych slávností pod Poľanou, no trochu sme zaváhali, pretože tam treba plánovať aspoň dva roky dopredu,“ hovorí primátor Detvy Ján Šufliarský.
Ďalšiu šancu by už mesto nemalo prešvihnúť, o dva roky si chcú známkou pripomenúť založenie prvej slovenskej bryndziarne na Slovensku, ktorá vznikla práve Detve.
Starí filatelisti vymierajú
Poštové známky sa vydávajú v každej krajine, niektoré ich vydajú aj desaťnásobne viac u nás. „Všetky známky poštu neuvidia, niektoré sú vydané iba pre biznis,“ vysvetľuje Ladislav Hölc. Podľa neho sú najkrajšie známky práve z oceľových rytín. Aj u nás vychádzajú známky vytlačené ofsetovou technikou, no prakticky ide o fotografiu a tá, na rozdiel od rytiny, medzi filatelistami nemá veľkú hodnotu. „Keď si prstom prejdete známku, cítite rytinu. Rozhodne ide o hodnotnejšiu technológiu,“ dodáva Ladislav Hölc.
Záujem o zbieranie známok upadá. Starí filatelisti vymierajú a mladí... Tých to väčšinou nezaujíma. V banskobystrickom klube je napríklad 24 členov, z nich iba dvaja majú menej ako 50 rokov. Aj existujúce kluby v regiónoch postupne zanikajú.