Zariadenie produkuje opilcov, ktorých včasne ráno vypúšťa cez terasu pod okná susednej bytovky, upozorňujú vlastníci bytov.
ZVOLEN. Na únavu z bezprávia a na odopieranie základných a ľudských práv na súkromie a nočný pokoj sa sťažujú ľudia z troch bytoviek na Pribinovej ulici na Sekieri vo Zvolene, ktoré stoja v bezprostrednej blízkosti pohostinstva Tempo. Jedna je od neho vzdialená len štyri metre.
V petícii, ktorú adresovali mestu, žiadajú obmedziť prevádzku pohostinstva do 22. hodiny a úplne v ňom zakázať nočné zábavy s hudobnou produkciou.
Pohostinstvo má letnú terasu, ktorá je prakticky pod oknami najbližšieho bytového domu. Okrem neúnosného hluku počas zábav so živou hudbou trvajúcich takmer do rána, keď obyvatelia okolitých bytov nemajú šancu zaspať, sa sťažujú aj na neporiadok, ktorý tam zákazníci pohostinstva robia.
„Zariadenie vyprodukuje po celej noci do včasného rána opilcov bez akéhokoľvek rešpektu voči nám. Vypúšťa ich cez terasu rovno pod okná nášho bytového domu, kde si riešia osobné a iné spory hlučnými hádkami,“ píšu v sťažnosti.
Ľudia v bytoch sú tak vystavení „zverským výkrikom, bitkám aj sexuálnym orgiám“.
Pod oknami bytovky si dokonca zriaďujú toaletu a ani cez deň sa rodičia sediaci na terase nezdráhajú urobiť deťom záchod v prírode.
Nástroj na reguláciu mesto nemá
Vlastníci bytov sa odvolávajú aj na nariadenie mesta z roku 2008, ktoré v zmysle zákona z roku 1998 hovorilo o zatvorení vstupu z prevádzky na letnú terasu po 22. hodine.
„V momentálnej situácii mesto nemá nástroj, ako regulovať prevádzkový čas jednotlivých zariadení. Neplatia dokonca ani ustanovenia z roku 1998, na ktoré sa sťažovatelia odvolávajú,“ komentuje hovorca mesta Martin Svatuška.
„Mesto sa nedávno pokúsilo riešiť vzniknutú situáciu. Na júnovom rokovaní mestského zastupiteľstva navrhlo obmedzenie prevádzkových časov, návrh nového všeobecne záväzného nariadenia (VZN) s týmto zámerom však nebol schválený. Napriek tomu, že poslanci sa mohli rozhodnúť hneď medzi dvoma alternatívami,“ vysvetľuje.
Právo na nočný pokoj
Ani súčasný stav, keď v tejto lokalite mesto nemá prijaté VZN, však nedáva prevádzkam právo na rušenie nočného pokoja, pripomína Svatuška.
„Problémové situácie rieši privolaná hliadka mestskej polície, a to buď dohovorom alebo finančnou sankciou. Postup je rovnaký, či už ide o Pribinovu alebo Pražskú ulicu, odkiaľ sťažností prichádza najviac,“ dodáva.
Podľa sťažovateľov prevádzka svojich hostí na výzvu privolanej polície síce presunie z terasy do vnútorných priestorov, po jej odchode sa však situácia opakuje.
Trpezlivosť ľudí z bytových domov v blízkosti Tempa prechádza podľa predsedu výboru poslancov za Sekier Petra Košíka najhoršími skúškami. Aj to bol dôvod, prečo poslanci za Sekier chceli obmedziť otvárací čas klubov a pohostinstiev do 22. hodiny.
Jednotne pre celé mesto
Otvárací čas prevádzok však musí byť upravený jednotne pre celé mesto, poslancom niektorých iných mestských častí, kde s reštauračnými a pohostinskými zariadeniami takéto problémy nemajú, sa preto 22. hodina zdala na záverečnú priskorá.
„Z diskusie na pôde mestského zastupiteľstva, ale aj v odborných komisiách je zrejmé, že poslanci majú na obmedzenie prevádzkového času rôzny pohľad. Prebieha však medzi nimi rokovanie o dopracovaní niektorého z návrhov z júnového zastupiteľstva. Následne by o ňom rokovali opäť komisie a napokon mestské zastupiteľstvo,“ doplnil Svatuška.
Na návrh poslanca Igora Šufliarského, predsedu komisie verejného poriadku, ktorá sa sťažnosťou bytoviek zaoberala, má zastupiteľstvo o regulácii záverečných hodín rokovať na najbližšom, októbrovom zasadnutí.