LEŠŤ. Doteraz najväčšie cvičenie našich ozbrojených síl v histórii pod názvom Slovenský štít 2015 vstúpilo začiatkom tohto týždňa do svojej záverečnej etapy. Zatiaľ čo v úvode sa pozornosť sústreďovala na presuny ozbrojených síl prakticky po celom území Slovenskej republiky a vykonávanie taktických cvičení na mapách na rôzne námety, od začiatku tohto týždňa sa koncentruje na precvičenie vedenia bojovej činnosti vo výcvikovom priestore Lešť.
Národná garda v akcii: FOTO: JÁN KROŠLÁK
Slovenský štít bolo jedno veľké vojenské ťaženie na obranu Slovenskej republiky. Okrem Ozbrojených síl Slovenskej republiky a jednotiek z Maďarska, Českej republiky a Poľska sa na cvičení zúčastňovali aj jednotky Národnej gardy štátu Indiana zo Spojených štátov amerických. Celkovo sa do cvičenia zapojilo takmer 4-tisíc vojakov a 600 kusov vojenskej techniky. So spojeneckými vojskami jednoducho naša obrana počíta.
Fiktívny nepriateľ
Pre cvičenie vybrali jednotný scenár, ktorý mal síce reálnu našu geografickú polohu a reálne boli aj vojská NATO, no zvyšok bol fiktívny. Napríklad nepriateľ. „V žiadnom prípade nebolo namierené na prípravu invázie. So spojencami sme si potrebovali precvičiť celé spektrum úloh, ktoré by sa týkali udržania bezpečnosti a stability Slovenskej republiky,“ vysvetlil 2. zástupca náčelníka Generálneho štábu OS Pavel Macko.
Scenár bol podľa neho komplexný, aby zamestnal nielen ozbrojené sily, ale aj ostatné bezpečnostné zložky. A aby dokázal odzrkadliť bezpečnostné hrozby, ktoré v rámci pôsobenia Ozbrojených síl SR a ďalších zložiek prichádzajú do úvahy. Scenára sa naša armáda držala prakticky celý rok.
Prišiel aj prezident Andrej Kiska a minister obrany Martin Glváč. FOTO: JÁN KROŠLÁK
Hybridná vojna
Vo štvrtok sa na cvičenie mali možnosť pozrieť aj hostia, od novinárov až po ministra obrany Martina Glváča a prezidenta Andreja Kisku. „Nerobíme ukážku, dali sme iba možnosť pozorovať jednu časť výcviku,“ zdôraznil Pavel Macko.
Každá súčasť cvičenia nebola taká viditeľná, ako štvrtkové boje o predmostie pred VIP tribúnou. Ako prezradil náčelník generálneho štábu Milan Maxim, vojaci sa zaoberali napríklad aj otázkami hybridnej vojny. „To na čo máme prostriedky sme precvičovali. Jednoducho musíme vedieť reagovať napríklad aj na psychologické operácie. Tie nie sú ničím novým. Nemusí ísť o pôsobenie na vojakov ale na civilov. Máme jednotky, ako CIMIC, v ktorých sú práve experti na psychologickú vojnu,“ povedal Milan Maxim.
Rovnako neviditeľné bolo aj použitie IT technológií. Naši odborníci prijímali opatrenia ako ochrániť počítačové siete pred hackermi a naopak navádzali situácie, aby sme vedeli čo sa bude diať, keď takáto situácia nastane.
„Stále sa stretávame s niečím novým a nepredvídateľným. A to je najhoršie, pripraviť sa aj na nepredvídateľné,“ doplnil Maxim.
Bezpečnosť je prvoradá
Cvičenie nie je akčným filmom. A pre niekoho sa bojové operácie mohli zdať zdalo príliš ťažkopádne a pomalé. „Na cvičení bojujeme aj s nepriateľom, ktorým je bezpečnosť našich vojakov. Máme veľmi striktné bezpečnostné opatrenia. Tie napríklad nedovoľujú použitie ostrej munície, keď sú vo vzduchu lietadlá alebo vrtuľníky a podobne,“ vysvetlil náčelník generálneho štábu. Poslednú etapu cvičenia nechcel dopredu hodnotiť, no mnohonárodnostné zloženie pri tak malej jednotke ako je prápor nevidel najideálnejšie. „Keby spolu cvičili aspoň dva prápory, jeden cudzí a jeden náš. Tie už dokážu kooperovať. No ak máte v jednotke veľmi malé celky, ktoré musíte zásobovať rôznym materiálom, je to problém,“ dodal.
Ešte stále sme nedosiahli požadovaný stupeň unifikácie s celým NATO. Snažíme sa dať dohromady kaliber aj techniku, no každý štát má a ešte dlho bude mať svoje špecifiká a tým sa zvyšuje problém s logistickým zabezpečením.
Vodná prekážka nebola veľkým problémom. FOTO: JÁN KROŠLÁK