ZVOLEN. Do kampane Európsky týždeň mobility iniciovanej Európskou komisiou sa tento rok zapojí vyše 1400 miest z celého sveta. Ide o jeden týždeň, počas ktorého majú samosprávy možnosť poukázať na problematiku trvalo udržateľnej mobility v mestách. Jednoducho povedané, predstaviť aj iné možnosti dopravy cestovania, ako prostredníctvom áut.
Práve rozvoj automobilovej dopravy so sebou totiž nesie množstvo negatívnych znakov – preplnené cesty a parkoviská, nezanedbateľné negatívne stopy na ovzduší, verejnej zeleni či samotnom zdraví obyvateľstva.
„Aj preto bude opäť raz v centre pozornosti rodinná cestička medzi Zvolenom a Sliačom,“ informoval hovorca Zvolena Martin Svatuška. Snahou samosprávy je poukázať na cyklodopravu ako na jednu z najvhodnejších alternatív klasickému cestovaniu autom. Od 16. do 22. septembra poukáže na alternatívne spôsoby dopravy v meste.
Jazda aj ochutnávka koláčov
Už túto sobotu o 14.00 h štartuje jazda z Námestia SNP na Sliač a naspäť. Že bude príjemná, netreba vôbec pochybovať, keďže ju organizátori spojili s piknikom a ochutnávkou jablkových koláčov. Vážnejšou témou bude predstavenie pravidiel užívania chodníka. „V minulosti sa totiž stávalo, že rôzne skupiny užívateľov (chodci, cyklisti, korčuliari) k sebe neboli príliš ohľaduplné,“ doplnil Svatuška.
Na utorok, 22. septembra pripadá dobre známy Deň bez áut. Zvolen symbolicky uzavrie pre motorovú dopravu jednu svoju ulicu. Na Jilemnického ulici, v priestore medzi 1. a 3. základnou školou budú v tento deň budú prebiehať aktivity zamerané na bezpečnosť na cestách. Od skorého rána až do druhej popoludní. Podvečer sa zas bude v priestoroch knižnice diskutovať o udržateľnej mobilite s národným cyklokoordinátorom, predstaviteľmi mesta a občianskymi aktivistami.
Ušetriť peniaze, zlepšiť zdravie...
Európsky týždeň mobility (od 16. do 22. septembra) má každý rok inú tému. Rok 2015 sa nesie v duchu hesla: Vyber, zmeň, kombinuj. Cieľom je, aby sa ľudia začali zamýšľať o najvhodnejšom spôsobe dopravy. Pozýva ľudí kombinovať rôzne spôsoby, čo môže viesť k rýchlejšiemu a príjemnejšiemu cestovaniu. Rozumným rozhodnutím vieme dokonca ušetriť peniaze, zlepšiť zdravie a životné prostredie. Chce to len vôľu vyskúšať niečo nové.
„Kto z nás napríklad nepozná situáciu dopravných zápch? Mnohí cestujú s vedomím, že ju budú musieť absolvovať, neuvažujú však o možnosti zmeniť spôsob prepravy. Ak sa podarí ľudí motivovať aspoň k zamysleniu, už to môže byť pre zdravie ľudí a samotného mesta veľmi dôležité,“ dodal Martin Svatuška.