KRUPINA. Viaceré dediny Hontu si v tomto roku pripomínajú 880. výročie od prvej písomnej zmienky, oslavy sústredili na jarné, letné aj jesenné mesiace.
Domaníky, Drážovce, Litava, Sebechleby, Senohrad, Trpín, Bzovík či Čabradský Vrbovok. Všetky sa spomínajú v listine uhorského kráľa Bela II. z rodu Arpádovcov.
„Listinou Belo II. potvrdzuje dary, dediny aj obyvateľov, ktorými Lampert z rodu Hunt-Poznanovcov a jeho manželka Žofia obdarovali kláštor v Bzovíku v Hontianskej stolici,“ ozrejmuje historik Miroslav Lukáč z Múzea Andreja Sládkoviča v Krupine.
Týmito majetkami boli okrem samotného Bzovíka aj okolité dediny.
„Je to tak nielen prvá písomná zmienka o Bzovíku a okolitých obciach, ale aj jedna z najstarších písomných pamiatok, ktorá sa vzťahuje na územie severného Hontu. Zároveň je to prvá písomná správa o jednom z najvýznamnejších a najstarších kláštorov na strednom Slovensku, o bzovíckom kláštore,“ dodáva historik.
Bzovícka pevnosť bola pôvodne postavená ako benediktínsky kláštor niekedy okolo roku 1131. V kráľovskej listine z roku 1135 sa župan Lampert spomína ako zakladateľ kláštora.
Mestá oslavujú privilégiá
Listina z roku 1135 spomína aj Krupinu a Zvolen, tieto mestá však prvú písomnú zmienku neoslavujú.
„Nie je to prvá písomná zmienka o obci Krupina, ale o rieke Krupina, dnes Krupinica. Čo sa týka Zvolena, je tam iba zmienka o „veľkej ceste, ktorá smeruje k Zvolenu“, ale konkrétne Zvolen v nej nie je bližšie špecifikovaný,“ objasňuje Lukáč.
Staršie písomné zmienky o spomínaných obciach v Honte nie sú. Skôr sa v análoch neuvádza ani Krupina, ani Zvolen, ani Banská Bystrica, ani Banská Štiavnica.
„Je však jasné, že v roku 1135 už existovala osada Zvolen aj osada Krupina,“ vysvetľuje.
„Krupina sa stala centrom širšieho okolia už pred príchodom nemeckých kolonistov, čoho dôkazom je doložený Kostol sv. Petra z polovice 12. storočia. Archeologický výskum dokladá osídlenie ešte staršie, už v 11., 10. aj v 9. storočí...“
Pre Zvolen a Krupinu je významnejšou udalosťou udelenie mestských privilégií.
„V čase pred tatárskym vpádom malo mestské privilégiá asi len päť lokalít,“ vysvetľuje Lukáč.
„Dediny, v tom čase možno s desiatkami obyvateľov, sa ocitli na písomnosti, pretože veľmož, ktorý ich vlastnil, sa rozhodol ich darovať. Ale stále zostali dedinami, kým mestské privilégiá dávali Zvolenu aj Krupine iný potenciál na ďalší rozvoj.“
Pevnosť v Bzovíku dostala do daru okolité dediny, písal o tom Belo II. FOTO: JÁN KROŠLÁK
Tretí prepis
Listina z roku 1135 sa nezachovala, bola sfalšovaná, a v roku 1262 prepísaná. Ešte raz bola prepísaná v roku 1566. Z tohto roku ide o posledný originál, ktorý sa zachoval až do súčasnosti a ktorý prepisuje všetky staršie listiny, hovorí Lukáč.
Huntovci a Poznanovci patrili k najvýznamnejším rodom. Huntovci mali najväčší vplyv na juhu stredného Slovenska, Poznanovci v Nitre.
Na prelome 11. a 12. storočia svoje rody spojili, v histórii názvov nájdeme aj podoby Hunt-Pazman alebo Hunt-Pazmány.
Hunt bol v priebehu storočí premenovaný na Hont, od ktorého sa odvíja aj názov regiónu.