DETVA. Scenériu stredoslovenských banských miest, ale aj cisárskej Viedne znázorňujú obrazy ruských umelcov, ktoré vystavujú na Mestskom úrade v Detve. Obrazy sú dielom dvoch členov moskovskej Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia Vladimira Rjabčikova a Oksany Begma.
Oksana Begma sa na maliarskych sympóziách na Slovensku zamerala predovšetkým na mestskú architektúru a znázornila historické centrum Banskej Bystrice, Bojníc, Spišskej Novej Vsi či Banskej Štiavnice. Niektoré zo svojich obrazov venovala aj Detve.
Vladimír Rjabčikov, ktorý vystavuje malú ukážku zo svojej tvorby, sa zúčastnil niekoľkých sympózií v kaštieli v Brunovciach, kde ho zaujal zámocký park a do obrazov preniesol inšpiráciu z drevín tohto anglického parku.
Pätnásť rokov umeleckej kolónie
Výstavu pripravila Detvianska umelecká kolónia, sprístupnená bude do konca septembra. S moskovskou akadémiou spolupracuje vďaka jej prezidentovi, akademickému maliarovi Piotrovi Stronskému. Odkedy sa Stronskij v roku 2004 prvýkrát zúčastnil na sympóziu na Poľane, udržujú stálu spoluprácu.
„Odvtedy navštívili Detviansku umeleckú kolóniu približne dve desiatky umelcov z Moskvy,“ povedal šéf detvianskeho združenia Milan Malček.
Z výstavy ruských umelcov. FOTO: ZUZANA JUHANIAKOVÁ
Detvianska umelecká kolónia si v tomto roku pripomína 15. výročie svojho opätovného založenia. Dnešné združenie umelcov nadviazalo na historickú Detviansku maliarsku kolóniu, ktorá pôsobila v rokoch 1900 až 1909. „V súčasnosti má naše združenie viac ako 130 umelcov,“ objasnil Malček, ktorý stál pri jeho založení.
Medzi členmi sú aj zahraniční umelci, pretože na sympóziá, ktoré Detvianska umelecká kolónia (DUK) organizuje, pozývajú aj hosťujúcich umelcov zo Slovenska a zahraničia.
Fujaristi a motívy z Podpoľania
Fujaristi a motívy z Podpoľania, tak sa volá početnejšia, približne 120-obrazová výstava v Minigalérii DUK, ktorá sídli v bývalej radnici na hlavnom námestí v Detve.
Autormi vystavovaných diel sú členovia DUK zo Slovenska aj zahraničia.
Výstava je prístupná do polovice septembra.