DETVA. Žatva sa postupne končí v okresoch na juhu Slovenska a presúva sa až na sever. Aj niektorí družstevníci v našom regióne už hlásia hotovo.
„V súčasnosti sme už žatvu ukončili. Obiloviny sú priemerné, výnosy sú 4,5 a 5,5 tony na hektár, samozrejme, podľa odrody. Vyšli celkom slušne,“ hovorí riaditeľ detvianskeho Agrosevu Martin Malatinec.
Sklamaním je v Podpoľaní repka. „Bola mokrá jeseň, časť repky vymrzla. Úroda je okolo dvoch ton na hektár, pritom býva tri a pol,“ dodáva Malatinec.
Žatva sa končí
Podľa údajov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v regióne Zvolen už poľnohospodári zožali polovicu pšenice. Priemerná úroda je 4,3 t/ha, repka je pozberaná na 70 percentách s priemerom 1,83 t/ha, ovos s 22 percentami s úrodou 3,7 t/ha. „Na nižšiu úrodu má, samozrejme, vplyv počasie – momentálne sucho,“ potvrdzuje Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.
„Zatiaľ podľa žatevného monitoringu sa nám ukazuje, že medzi jednotlivými poľnohospodárskymi podnikmi sú veľké rozdiely vo výsledkoch,“ dodáva Holéciová. Podľa nej ale tohtoročná žatva pokračuje bez väčších problémov, ak počasie bude priať, tak počas 32. týždňa sa bude končiť.
Mokré zrno by museli sušiť
Súčasné počasie vyhovuje iba tým poľnohospodárom, ktorí ešte stále majú kombajny na poliach. Pre svoju prácu potrebujú práve suché a stabilné počasie. Keby počas žatvy prišli intenzívne zrážky, dážď by mohol zmyť bielkovinu lepok a tým by sa z obilia pôvodne určeného na potravinárske účely mohlo stať obilie určené na skŕmenie zvieratám. A na takejto komodite by už poľnohospodári prerobili.
„Navyše, mokré zrno by ešte museli aj sušiť, čím by sa tiež zvýšili náklady na plodinu,“ dodáva hovorkyňa SPPK.
Veľký výpadok z dôvodu sucha hlásia poľnohospodári pri kukurici, a to na siláž, kde sú porasty kukurice mimoriadne postihnuté.
Aj podľa riaditeľa detvianskeho Agrosevu tohtoročné sucho najviac postihne kukuricu. „Dnes to ešte nevieme presne zhodnotiť, no podľa porastov predpokladáme, že úroda kukurice bude podstatne slabšia ako po minulé roky.“
Tridsať až štyridsať percent
Sucho má negatívny vplyv na takmer všetky jesenné plodiny, okrem kukurice aj na slnečnicu, cukrovú repu, zemiaky. Tie teraz potrebujú veľa vlahy pre svoj ďalší rast.
„Kukurica očividne suchom trpí najviac – porasty vysychajú, klasy nie sú dostatočne veľké a nemajú objem, porasty sú nízke. Už dnes vieme povedať, že pre sucho budú určite aj také podniky – najmä na juhu a juhozápade Slovenska, kde prídu aj o tridsať až štyridsať percent z tohtoročnej úrody,“ vysvetľuje hovorkyňa SPPK.
August bude rovnaký
Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy vo svojej poslednej správe k odhadom úrody zverejnil, že atmosférických zrážok sa počas prvej aj druhej júlovej dekády vyskytlo pomerne málo, v oblasti západného a juhovýchodného Slovenska dosiahli úhrny menej ako 10 mm. Viac zrážok spadlo na strednom a východnom Slovensku a mali prevažne búrkový charakter. Lokálne boli na východe Slovenska aj silné lejaky s krupobitím. V porovnaní s dlhodobým priemerom môžeme túto dekádu charakterizovať ako veľmi suchú až mimoriadne suchú na juhozápade a východe Slovenska, na ostatnom území ako zrážkovo normálnu až veľmi suchú.
Suchým dňom ešte pritom vôbec neodzvonilo. Začiatkom augusta sa opäť ortuť teplomera vyšplhala nad 30 stupňové hodnoty.
Klimatológ Pavel Faško zo SHMÚ predpokladá, že august bude veľmi podobný ako jún a júl: „Dokonca to vyzerá tak, že zrážok bude ešte menej.“ Podľa neho je to v auguste prirodzený jav, pretože v auguste už nie je u nás taká cirkulácia vzduchu ako v júli a poveternostné fronty sa k nám dostávajú menej.