VÍGĽAŠ. V utorok sa malé kombajny Výskumno - šľachtiteľskej stanice na Pstruši pustili do malého políčka. Za chvíľu ho mali skosené. Na prvý pohľad nebolo ražné pole ničím zvláštne, no napriek tomu bola táto malá žatva slávnostná. Sprevádzali ju príhovory pozvaných hostí z ministerstva pôdohospodárstva, za obec vystúpil starosta Víľaša Róbert Záchenský a históriu Pstruše zasa vo svojom príspevku predstavil bývalý učiteľ Milan Sliacky.
Raž, ktorá na malom políčku vyrástla, si slávnosť určite zaslúžila. Pochádza od Berlínskeho múru a symbolizuje mier a zmierenie.
Mierový chlieb
Po páde Berlínskeho múra, zbor cirkvi zmierenia nechal vyrásť na bývalom pruhu smrti na Bernauer Strasse kúsok života. Od roku 2005, rok čo rok tu vysievajú ražné políčko.
Raž z úrody roku 2012 zaslali v roku 2013 na symbolické a historicky významné miesta do krajín, ktoré pristúpili po roku 1989 do Európskej únie.
V roku 2014 sme si pripomenuli 25 rokov od pádu Berlínskeho múra a železnej opony. V tomto roku sa dopestovaná raž dostala naspäť do Berlína od všetkých zúčastnených krajín. Túto "jubilejnú raž" zmiešali spolu s ražou dopestovanou v Berlíne, zomleli a z múky napiekli spoločný európsky "mierový chlieb".
Iba na Pstruši
„Je to pekná myšlienka, jednak kresťanská a aj poľnohospodárska. Je v nej silná idea vzájomnosti a spoločných hodnôt, ktoré sú pre tieto štáty rovnaké. Chlieb je nefalšovaným symbolom mieru, pretože ten sa vždy spája so sýtosťou národa. Práve chlieb symbolizuje zažehnanie hladu,“ povedal Peter Hozlár, vedúci Výskumno - šľachtiteľskej stanice Vígľaš – Pstruša. Časť z úrody pošlú aj tento rok do Berlína.
Rozmery políčka na Pstruši neboli veľké, Peter Hozlár ich odhadol na štyridsať krát dvadsať metrov. Zvyšok bol obsiaty pšenicou.
Mierová raž nerástla inde na Slovensku, túto poctu dostala už druhý rok práve Pstruša.