Výstava v múzeu ponúka viacero trojrozmerných exponátov od jednotlivých členov výpravy.
ZVOLEN. Pripomenúť si vlaňajšie 30. výročie prvého výstupu Slovákov na Mount Everest a 80. výročie narodenia legendy československej horolezeckej generácie Jozefa Psotku, ktorý zahynul pri zostupe, je zámerom putovnej výstavy Everest.
Organizuje ju SOV Slovenské olympijské a športové múzeum v spolupráci s Lesmi SR a Lesníckym a drevárskym múzeom vo Zvolene, kde ju dnes slávnostne otvorili.
Ako TASR informovala riaditeľka SOV Slovenského olympijského a športového múzea Zdenka Letenayová, návštevníci sa na výstave dozvedia aj o všetkých siedmich úspešných horolezcoch zo Slovenska, ktorí pokorili vrchol Mount Everestu, a tiež o expedíciách, ktoré zabezpečovali výstupy. V rámci výstavy premietnu i filmové dokumenty.
"Úvodná skupina prvej československej vedecko-horolezeckej expedície opustila Bratislavu 19. júla 1984. Za úlohu mala dva ciele. Vedecký, zameraný na preskúmanie problematiky ochrany národného parku Sagarmatha a športový, hodnotnou výstupovou cestou bez použitia kyslíkových prístrojov zdolať najvyšší vrchol zemegule. O tri mesiace neskôr, 15. októbra o 15. hodine a 15. minúte vystúpili spolu so šerpom Ang Ritom na vrchol himalájskeho obra ako prví v histórii československého horolezectva Zoltán Demján a Jozef Psotka," priblížila Letenayová.
Psotka bol osemnásty a Demján devätnásty v poradí horolezcov, ktorí vystúpili na vrchol bez použitia umelého kyslíka.
"Jozef Psotka zahynul pri zostupe. Bol legendou československej horolezeckej generácie, pre ktorú lezenie nebolo len naplnením osobných ambícií, ale znamenalo predovšetkým mystické spojenie s prírodou," dodala Letenayová.
Na výstavu, ktorá potrvá do 18. septembra, sa podarilo získať viacero trojrozmerných exponátov od jednotlivých členov výpravy. Nechýbajú ani Psotkove osobné veci, ktoré zapožičal jeho syn Ján.
Medzi vzácnymi predmetmi z Everestu je aj certifikát Ministerstva turistiky Nepálu, ktorý potvrdzuje úspešný výstup československých horolezcov.