Stolnotenisoví veteráni absolvovali európsky šampionát

Fínske Tampere bolo dejiskom
11. majstrovstiev Európy veteránov v stolnom tenise. V krajine tisícich jazier nechýbali ani zástupcovia Zvolena.

Už XI. majstrovstvá Európy v stolnom tenise veteránov sa uskutočnili v dňoch 26. júna až 4. júla 2015 vo fínskom meste Tampere. Do Fínska cestovalo aj 40 reprezentantov Slovenska (34 mužov a 6 žien), medzi ktorými nechýbali ani zástupcovia zo Zvolena, Sliačan Rudolf Mochnacký hrajúci za Doprastav Zvolen a Zvolenčan Pavol Jelen, bývalý hráč Doprastavu, naposledy hrajúci za Zvolenskú Slatinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1850 hráčov, 8 kategórií

Účastníkov XI.EVTTC privítala tretia najväčšia metropola krajiny tisícich jazier. V malebnej scenérii prívetivej severskej metropoly s množstvom možností na relax pripravili organizátori perfektné podmienky. Až 1850 hráčov z 35 krajín narodených pred rokom 1975 bolo rozdelených do ôsmich kategórií u mužov i žien podľa veku (40 až 49, 50 až 59, 60 až 64, 65 až 69, 70 až 74, 75 až 79, 80 až 84 a nad 85 rokov). V pánskej a dámskej dvojhre i v pánskej a dámskej štvorhre pripravili organizátori v dvoch susediacich halách (mestská športová hala Sports Centre a výstavisko Tampere Exhibition) až 130 modrých stolov Stiga Expert a hralo s po prvýkrát s plastovými loptičkami Stiga 40+ (nie celuloid), s ktorými sa u nás hrá iba najvyššia stolnotenisová súťaž extraliga. Hralo sa dvojfázovo, najprv v štvorčlenných skupinách systémom každý s každým a prví dvaja postupovali do vyraďovacích súbojov KO systémom o víťaza (Main Draw). Ostatní zo skupín z 3. a 4. miesta v skupine hrali KO systémom v súťaži útechy (Consolation). Prví štyria v jednotlivých kategóriách boli ocenení štýlovými „veľkými“ medailami a štvorica najlepších z pavúka útechy získala medaily „malé“.

SkryťVypnúť reklamu

Bodovali hlavne ženy

Slováci sa medzi účastníkmi nestratili a bodovali hlavne ženy, ktoré sa prebojovali i na stupne víťazov. V kategórii do 49 rokov získali strieborné medaily Petronela Baďurová a Iveta Kucková vo štvorhre a kategórii do 59 rokov v dvojhre bronzovú medailu vybojovala Marta Daubnerová.

jelenkop.jpg

Rudolf Mochnacký a Pavol Jelen reprezentovali na Majstrovstvách Európy veteránov v stolnom tenise vo finskom Tampere. - FOTOMONTÁŽ: MILOŠA MASARIK

Mochnackého cesta

V kategórii 69 až 74-ročných veteránov hral v druhej zo 47 skupín (celkovo 188 hráčov) Rudolf Mochnacký, doteraz účastník veteránskych majstrovstiev sveta v švajčiarskom Luzerne a japonskej Yokohame, veteránskych majstrovstiev Európy vo Viedni, Göteborgu, Courmayeuri a Rotterdame. V prvom stretnutí zvíťazil nad Maďarom Zoltánom Dubéczim 3:1, potom podľahol 0:3 Nemcovi Wolfgangovi Schmidtovi a v poslednom stretnutí prehral Švédom Göranom Olofssonom 1:3 a v skupine skončil tretí. Ďalej pokračoval vo vyraďovacej časti turnaja útechy, kde mal v prvom kole voľný žreb, v druhom kole porazil skvelým záverom v koncovkách posledných troch setov Nemca Richarda Frangarta 3:2, keď odvrátil hrozbu mečbalu za stavu 0:2. Vo výbornom výkone pokračoval i v treťom kole a porazil Fína Kullervo Haapalainena 3:1, no jeho postup zastavil v štvrtom kole Francúz Christian Joyau víťazstvom 3:0. Mochnacký tak prišiel o možnosť bojovať o „malé“ medaily.

SkryťVypnúť reklamu

Postup zo skupiny

Vo štvorhre hral Rudolf Mochnacký spoločne s Čechom Dušanom Molitorisom v sedemnástej skupine z 22 v kategórii nad 70 rokov. Najprv porazili po vyrovnanom boji 3:2 francúzsku dvojicu, potom si poradili s prehľadom 3:1 i s nemeckým duom. V záverečnom zápase skupiny po tuhom boji zdolali 3:2 aj ďalší favorizovaný pár z Nemecka a postúpili do hlavnej súťaže. V prvom kole mali voľný žreb, no v druhom kole podľahli po infarktovom priebehu nemeckej dvojici, keď viedli už 2:1, no Peter Kelb a Reinhard Klein v taktickom boji ťažili z postavenia na servise a zvíťazili 3:2. Rudolf Mochnacký, ktorý cestoval na EVTTC s českou výpravou je držiteľom Ceny fair-play Českomoravského svazu Veteránů za záchranu života jedného z hráčov, ktorý skolaboval (Liberec 2004) hodnotí priebeh majstrovstiev: „Fínsky organizátori sa predviedli perfektnou organizáciou turnaja, z tých šampionátov, čo som absolvoval, bol tento najlepší. Mrzí ma, že som nepostúpil v dvojhre zo skupiny do hlavného turnaja, potom som sa rozohral a zvykol si na odskok nových plastových loptičiek, ktoré sú náročnejšie na kontrolu, vyžadujú väčšiu presnosť hlavne od technických hráčov i obranárov. S Molitorisom hrávame spolu štvorhru už dlhšie, škoda že sme neudržali vedenie v poslednom zápase, napriek tomu som spokojný. Česi v priebehu turnaja aj pri návrate pripravili zaujímavý program, precestovali sme Fínsko (Helsinky, Lahti), Švédsko, Dánsko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko i Poľsko.“

SkryťVypnúť reklamu

Jelen v skupine tretí

V kategórii 65 až 69-ročných veteránov hral v 36 z 51 skupín (celkovo 204 hráčov) Pavol Jelen, účastník veteránskych majstrovstiev sveta v Číne a Brazílii, veteránskych majstrovstiev Európy v Roterdame, Brémach, Liberci i chorvátskom Poreči. V prvom stretnutí podľahol po veľmi dramatickom priebehu o dve loptičky v piatom sete Írovi Jamesovi Moranovi 2:3, keď už viedol 2:0 a postupne prehral tri sety najtesnejším rozdielom. V druhom stretnutí prehral s Nemcom Gerdom Hilgertom 1:3 a v záverečnom stretnutí skupiny so Švédom Leif Gunnarssonom prehrával 0:2 na sety, no po výbornom výkone v troch setoch po sebe zaslúžene zvíťazil 3:2 a v skupine skončil na treťom mieste. Potom pokračoval vo vyraďovacej časti turnaja útechy, kde mal v prvom kole voľný žreb, v druhom kole ukončil jeho účinkovanie v dvojhre Švéd Karlsson, keď zvíťazil 3:1.

Pred bránami malého finále

Vo štvorhre sa Pavol Jelen predstavil s Júliusom Mišinským v druhej skupine z 23 v kategórii 65 až 69-ročných. v prvom stretnutí podľahli ruskej dvojici 1:3. V druhom stretnutí prehrali s českým „deblom“ zbytočne 2:3 a na tretí duel skupiny nenastúpili. Zo štvrtého miesta potom hrali v pavúku útechy a zohrali výborné stretnutie proti ďalšej českej dvojici Jaroslav Cimbůrek a Ivan Maleček, ktorú deklasovali 3:0, keď súperovi v troch setoch dovolili uhrať spolu iba 8 bodov. Potom si poradili aj s ukrajinským párom 3:1 a vo víťaznom ťažení pokračovali tiež v stretnutí s ruským duom, ktorých zdolali hladko 3:0. Potom na Jelena s Mišinským čakali Nemci Rolf Otto Genzmer a Werner Murrer, ktorí ich v postupe do boja o „malé“ medaily zastavili víťazstvom 3:1. „V prvom stretnutí v skupinovej fáze z Írom Moranom som viedol 2:0 na sety, dostal som sa k mečbolu, keď som stiahol vedenie z 3:10 na 10:10 a potom dokonca viedol. No, súper bol o dve loptičky lepší, či skôr šťastnejší. Problémom boli nové, plastové loptičky, s takými sme doteraz nehrávali, tie majú nevyspytateľný odskok a zvyknúť si na novinku bol problém. Vo štvorhre sme sa postupne zohrali, problémy boli v skupine, ťažko sa to hodnotí,“ zhodnotil účinkovanie vo Fínsku Pavol Jelen.

Obaja účastníci sa v Tampere vo veľkej konkurencii kvalitných hráčov nestratili, napriek zvyšujúcemu sa veku pôsobia mlado a svoje stolnotenisové kvality potvrdili na európskom šampionáte veteránov v stolnom tenise vo Fínsku.

Výsledky Zvolenčanov: V dvojhre kategória 69 až 74 ročných Rudolf Mochnacký: Zoltán Dubéczi(Hun) 3:1 (-7,6,9,7), Wolfgang Shmidt (Ger) 0:3 (-2,-4,-4), Göran Olofsson (Swe) 1:3 (-7,-6,6,-7), Richard Frangart (Ger) 3:2 (-7,-6,10,6,9), Kullervo Haapalainen (Fin) 3:1 (5,5,-9,2), Christian Joyau (Fra) 0:3 (-8,-6,-9). Štvorhra: Kategória 69 až 74 ročných Rudolf Mochnacký – Dušan Molitoris: Jean-Claude Daverton a Marc Viallon (Fra) 3:2 (9,-5,8,-7,6), Heinrich Babinsky a Herbert HEeller (Ger) 3:1 (7,6,-9,6), Dietmar BÖttcher a Rainer Staat 3:2 (-9,18,6,-9,8), Peter Kelb a Reinhard Klein (Ger) 2:3 (8,-6,6,-4,-5). V dvojhre kategória 65 až 69 ročných Pavol Jelen: James Moran (Irl) 2:3 (5,5,-9,-11,-10), Gerd Hilgert (Ger) 1:3 (-3,10,-7,-10), Leif Gunnarsson (Swe) 3:2 (-10,-9,6,8,8), Karlsson (Swe) 1:3 (-9,14,-4,-4). Štvorhra: Kategória 65 až 69 r. Pavol Jelen – Július Mišinský: Gennady Gmyra a Vladimir Stolnikov (Rus) 1:3 (-1,8,-5,-2), Zdeněk Jirásek a Jan Seman (Cze) 2:3 (5,-7,-6,8,-0), Peter Hunke a Harald Wiese (Ger) 0:3, Jaroslav Cimburek a Ivan Maleček (Cze) 3:0 (3,3,2), Vladymyr Kononykhyn a Volodymyr Korotenko (Ukr) 3:1 (9,9,-8,5), Sergey Kilin a Vladimir Liberov (Rus) 3:0 (9,5,9), Rolf Otto Genzmer a Werner Murrer (Ger) 1:3 (-6,6,-7,-5).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 807
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 116
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 688
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 846
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 159
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 939
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 150
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 91 742
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 075
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 235
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 868
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 214
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Radosť Zvolena po výhre vo štvrtom semifinálovom zápase.

Tréner Košíc zložil Zvolenu poklonu.


3
ilustračné foto

Futbalový servis od IV. ligy po I. triedu.


V areáli je pochovaných 10 382 rumunských vojakov a dôstojníkov.

Patria k najväčším na Slovensku.


TASR
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 91 742
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 075
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 235
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 868
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 214
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu