DETVA. Na jubilejný päťdesiaty ročník folklórnych slávností v Detve nebudú spomínať všetci v dobrom. Na dcéru známeho detvianskeho učiteľa Romana Berkyho, Teréziu, zaútočili priamo na slávnostiach.
Terézia je študentkou farmácie a zároveň skvelou huslistkou. Pred útokom sama vystupovala aj na festivale. Po skončení programu, keď išla na toaletu, zaútočil na ňu neznámy mladík s vyholenou hlavou.
Podľa informácií TV Markíza neznámy útočník dvadsaťdvaročné dievča napadol palicou, ktorou ju udrel do hlavy. Útok mohol byť, podľa rodičov, rasovo motivovaný, pretože dievčina má tmavú farbu pleti. „Ona je tmavá, bohužiaľ má takú pokožku, akú má. Podľa mňa to má rasový podtón,“ dodal pre televíziu Terezin otec.
„Po vyšetreniach sme zistili, že má zlomenú sánku na dvoch miestach,“ potvrdila lekárka z nemocnice v Martine, kde sa Terézia zotavuje. Zlomenú sánku jej už operovali.
„Vyšetrovateľ vo Zvolenezačal dnes (15. 7.) trestné stíhanie za zločin ublíženie na zdraví v súbehu s prečinom výtržníctva. Predpokladaná doba liečenia je viac ako štyridsaťdva dní,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.
„Je nám to o to viac ľúto, že ju poznáme ako milé a slušné dievča,“ doplnila k útoku hovorkyňa mesta Zuzana Juhaniaková.
Po prvých informáciách o napadnutí mladej huslitstky sme sa dozvedeli o inom útoku, ku ktorému došlo ešte v noci z piatku na sobotu. Mladý Hriňovčan nemá ani tmavú pokožku a jubilejné slávnosti si bude dlho spájať s nepríjemným zážitkom.
V noci po vystúpení Lúčnice prechádzal areálom aj so svojou priateľkou. Tá išla vpredu a keď sa v jednej chvíli obzrela, zistila, že za ňou nikto nekráča. Svojho priateľa našla ležať obďaleč. Bol úplne dezorientovaný. „Pravdepodobne dostal päsťou na ľavé oko poriadny úder,“ opísal náš zdroj. Mladý muž si na nič nepamätal, zvyšok noci strávil vo zvolenskej nemocnici.