Falšovanie mincí na prvý pohľad vyzerá ako neefektívna činnosť. Koľko mincí musí falšovateľ vyrobiť, aby sa mu to oplatilo, môžeme iba hádať.
ZVOLEN. Z piatich minút bolo razom dvadsať. Hovoríme o normálnom odovzdávaní redakčnej tržby do banky. Z obyčajného prerátania mincí a bankoviek sa stal problém – jedna minca sa úradníčke v banke nezdala. Dala ju nabok a všetko zapísala. Naša hospodárka tržbu doplatila zo svojich a z banky si doniesla papier veľkosti A4, na ktorom jej banka potvrdila, že jej „odobrala mince, pri ktorých vzniklo podozrenie, že sú falšované, pozmenené alebo nesprávne vyrobené“. Išlo o jednu dvojeurovú mincu z roku 2002 s nemeckým motívom.
Dva týždne nato dostala hospodárka oznámenie od banky, v ktorom sa hovorí, že podľa vyjadrenia oddelenia prípravy a analýzy platidiel Národnej banky Slovenska ide naozaj o falzifikát. „Z uvedeného dôvodu si mincu bez poskytnutia náhrady ponecháva Národná banka Slovenska,“ uvádza sa v oznámení z banky. Pečiatka, podpis a všetko je vybavené. Prišli sme o dve eurá a to sa dá prežiť.
Falšovanie mincí na prvý pohľad vyzerá ako neefektívna činnosť. Koľko mincí musí falšovateľ vyrobiť, aby sa mu to oplatilo, môžeme iba hádať. Ani zaraďovanie takýchto mincí do obehu nemusí byť jednoduché, veď skúste zaplatiť za tankovanie v minciach a personál si vás určite zapamätá a neskôr policajtom presne popíše.
„Keď ich už niekto falšuje, tak to robí vo veľkom a postupne ich uvádza do obehu. Určite nie desať – dvadsať mincí,“ dodáva policajná hovorkyňa Mária Faltániová.
Podľa nej sú najčastejšie falšované 50-eurové a 100-eurové bankovky a z mincí sú to práve dvojeurovky. Prečo nie, keď ich falšovateľ vyrobí za niekoľko vriec, tak sa mu to určite oplatí.
O vreciach nehovoríme náhodou. V novembri 2013 sa stavbárom podarilo objaviť zaujímavý poklad. Pri zemných prácach v Žiari nad Hronom odkryl bager trinásť vriec s 2-eurovými mincami. Ako neskôr odborníci zistili, išlo o falošné peniaze. V trinástich vreciach ich vraj bolo až takmer 28-tisíc.
K objavu vriec s mincami došlo iba náhodou. Bager pracoval na skládke neďaleko Hrona, kde prehlboval kanál. Pri vyberaní zeminy narazil na vrecia. Pozemok, na ktorom boli vrecia zakopané, nie je bežne prístupným, ako skládku zeminy ho využíva Povodie Hrona.
Falšovatelia si zrejme mysleli, že na tomto mieste budú peniaze v bezpečí. Zmýlili sa!
Keď máte podozrenie, že sa vám v rukách ocitol Čierny Peter v podobe falošnej mince, oznámte to policajtom. Ak nechcete o túto hodnotu prísť, môžete ňou zaplatiť a Čierny Peter ostane v rukách niekomu inému. Napríklad redakcii regionálnych novín.