ZVOLEN. Znečistenie ovzdušia je pre väčšinu obyvateľov Slovenska stále veľmi vysoké. Experti Centra pre trvalo udržateľné alternatívy (CEPTA) merali v rámci projektu Clean Air týždeň znečistenie ovzdušia jemnými prachovými časticami na celom Slovensku.
Pri ohni najhoršie
Najčistejší vzduch namerali vo Vysokých Tatrách – pod 1500 častíc na centimeter kubický, najšpinavší v podzemných garážach nákupných centier – nad 42 000.
Pri jednom nádychu pritom vdýchneme približne 500 centimetrov kubických vzduchu a za minútu sa v pokoji nadýchneme asi 15-krát. Čistý vzduch bol nameraný aj vo Zvolene či na Kolibe v Bratislave.
Naopak, veľmi znečistený vzduch bol nameraný pri zapálenom ohni v peci, v aute pri jazde v hustej mestskej doprave, pri jazde v starom dieselovom autobuse či vo vlaku ťahanom lokomotívou na naftu.
Vo Zvolene
Pozrime sa bližšie na tabuľku ultra jemných častíc, ktoré od 27. mája do 2. júna namerala CEPTA vo Zvolene.
Zo zvolenských meraní vyšiel najlepšie park na námestí (1950 na centimeter kubický). Zle na tom nebol ani balkón na sídlisku Sekier okolo jedenástej dopoludnia (2400). Pred jednou zo zvolenských škôl prístroje ukázali číslo 4 600. Nie zlé, no bol večer. Ráno, krátko pred ôsmou, teda v dobe, keď sa do školy hrnú deti, sa táto hodnota takmer zdvojnásobila (8600).
Dlhodobý problém
„Za znečistené ovzdušie nám hrozia vysoké pokuty zo strany Európskej komisie, efektívne opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia poznáme, dobré príklady z praxe tiež. Nerozumiem pasivite kompetentných, ani tomu, prečo sa miliardy z eurofondov 2014 – 2020 prioritne nezameriavajú na vyriešenie aj tohto dlhodobého problému, ktorý trápi väčšinu obyvateľov Slovenska,“ hovorí Daniel Lešinský, predseda občianskeho združenia CEPTA.
Riešenie vidí v tom, aby politici začali reálne konať na úrovni legislatívy a efektívneho využívania verejných financií, podporili prijatie prísnej smernice o emisných stropoch, ktorú Slovensko doteraz nepochopiteľne blokovalo a hájili verejný záujem zdravia obyvateľov a nie záujem zisku niekoľkých podnikateľov.
Svoje môže urobiť aj samospráva tým, že zavedie účinné nízkoemisné zóny vo väčších mestách Slovenska a bude podporovať rozvoj nemotorovej dopravy predo-všetkým budovaním a vytváraním bezpečnej infraštruktúry, ako sú cyklocesty a cyklochodníky.
Zmenu k lepšiemu ovzdušiu máme aj vo svojich rukách či nohách. Keď sa potrebujeme niekam presunúť, tak to môžeme urobiť inak ako autom alebo motorkou. Ideálny je bicykel, kolobežka, chôdza alebo verejná doprava.