ZVOLEN. Športový deň na dvoch kolesách, ktorému venovala zvolenská samospráva celý včerajšok, by mal byť začiatkom vážnej diskusie o rozvoji cyklodopravy v meste.
Veľký tlak bol podľa hovorcu mesta Martina Svatušku aj na vybudovanie cyklocesty medzi Zvolenom a Banskou Bystricou. „Dnes ju máme. Hoci len po Sliač, ľudia sú za ňu vďační. Denne po hrádzi prejde množstvo cyklistov či korčuliarov. A ak sa uzavrie, ako minulý týždeň z dôvodu kosenia, zvolenský magistrát má ihneď postarané o množstvo sťažností. Za ten krátky čas si už ľudia na cestičku zvykli,“ hovorí.
Rozšírenie cyklodopravy je jednou z priorít mesta. Vytvorili špeciálnu komisiu, ktorá sa zaoberá iba touto témou. Prehodnocuje aktuálne trasy v meste, chystá sa možnosť vstupu cyklistov na pešiu zónu. Primátorka už poverila zodpovedných úradníkov, aby pripravili návrhy na spojenie sídlisk s centrom mesta, najmä spojenie Zvolen - Sekier chce riešiť čo najskôr.
„Obyvatelia sídliska Sekier žijú v nezávideniahodnej situácii. Obrovské množstvo vozidiel prechádzajúce cez Lučeneckú cestu im sťažuje možnosť dostať sa do mesta. Ísť pešo je nadlho, dokonca v mnohých miestach popri ceste neexistuje chodník. No máme tu hrádzu popri riečke Slatina, ktorú sa budeme usilovať využiť. Problémom je, že pozemky patria súkromným vlastníkom. Napriek tomu urobíme všetko pre to, aby sme cyklocestičku zrealizovali,“ povedala primátorka Lenka Balkovičová.
V otázke cyklistiky sme podľa nej ešte veľmi ďaleko od západných veľkomiest. „Je to otázka peňazí, no možno ešte viac otázka nastavenia myslenia ľudí. Často chcú budovať či opravovať cesty, otázka rozvoja cyklochodníkov ostáva až na druhom mieste. Aj preto robíme podujatia ako cyklodeň. Deti sa tu hravou formou zoznamujú s pravidlami dopravy, množstvo z nich sa možno bude rodičov doma pýtať, prečo nechodia do škôlky na bicykli,“ hovorí.
„Aj takto sa snažíme budovať povedomie o tomto športe a o doprave. Ľudia majú možnosť prísť, vyskúšať, opýtať sa. Je to lepšie ako keby sme im len slovne bez akejkoľvek aktivity hovorili, čo sa mesto snaží robiť,“ uviedla k otázke popularizácie cyklistiky primátorka.
Už od rána na námestí súťažili deti na dvoch kolesách napríklad na čas, osvojovali si zručnosť či základy pravidiel cestnej premávky.
Krátko po poludní Balkovičová a primátor Sliača Daniel Dunčko spoločne prestrihli pásku na rodinnej cyklocestičke a symbolicky ju otvorili pre všetkých záujemcov. Zároveň na nej, na pomedzí zvolenského a sliačskeho katastra, osadili „hraničný totem“, ktorý má pripomínať blízkosť oboch miest a ich spoluprácu v oblasti rozvoja cyklodpravy.
Primátorku na miesto osadenia totemu priviezli rikšou. FOTO: MARTIN SVATUŠKA