PLIEŠOVCE. „Pýtate sa, ako vnímam toto podujatie? Sám som tak trochu muzikant, roky ma sprevádzala heligónka i dychové nástroje, aj dcéra k tomu pričuchla, takže mám k folklóru blízko. A preto viem posúdiť, čo tento festival pre obec znamená. Pozrite sa na mňa – jednak to mám rád, aj sa rád pozriem, aj zaspievam, jedno s druhým. Takí sú tu mnohí,“ vyšiel s farbou von František Slovák, jeden z mnohých Pliešovčanov, keď sme chceli počuť, prečo navštevuje Podjavorské folklórne slávnosti, ktoré v uplynulú sobotu napísali svoju 19. kapitolu.
V pôsobivom scénickom programe Vitajte pod Javorím sa na pódiu pred Spoločenským domom Družba predstavili folklórne súbory Marína zo Zvolena, domáci Rozmarín, Bažalička z Príbeliec, Heľpan z Heľby. Detská ľudová hudba Javorinka z Pliešoviec a Detský folklórny súbor Vartášik z Krupiny.
Na želanie organizátorov
Podujatie len podčiarklo, že folklór je vskutku tradičnou hodnotou mnohých pokolení, takpovediac nadčasovou. No keďže by sa mohlo zdať, že podobne ako futbalu mu rozumie každý Slovák – ide len o slovnú hračku, teraz nemyslíme Františka – radšej sme oslovili ďalších naslovovzatých odborníkov.
Najprv nám prišiel do rany Ján Jamriška, dlhoročný šéf FS ŽSR Marína vo Zvolene: „Keď sme tu už vystúpili, nechceli sme, aby to bolo náhodné. V prvom obrázku, ktorý sme sem priniesli, bol folklórny materiál z Dobrej Nivy, a to na výslovné želanie organizátorov. Išlo o povestnú „Železnicu“, ktorú robíme už pomerne dlho. Sú to dobronivské tance, spracované podľa starých zápisov pána Zálešáka, ktoré majú nevídaný úspech aj mimo tohto regiónu. A „Železnica“ je názov jedného z nich, pri ktorom sa imituje pohyb rušňa, vláčika a keďže my sme folklórny súbor Železničiar, tak je to naozaj príznačné. Okrem toho palicový tanec, tiež írečitý podpoliansky folklór – tance z Očovej, fľaškový tanec, Furmani ako tanečný obrázok a párové tance.“
Mimochodom, Marína je v plnej sezóne naozaj ako rozbehnutý rušeň, hneď na druhý deň sa totiž predstavila v Likavke na celoslovenskej súťaži detských folklórnych súborov.
Čo najširší záber
Ďalšou oslovenou celebritou regionálneho folklóru nemohol byť nik iný, než Pliešovčanka Dana Cútová, ktorá niesla hlavné organizačné bremeno podujatia: „Predovšetkým vždy chceme ukázať priaznivcom folklór v čo najširšom zábere, preto pozývame súbory aj z iných regiónov. Myslím si, že ľudia si na tieto slávnosti zvykli, zobrali ich za svoje, čo podčiarkujú svojou účasťou. Pliešovčania majú folklór v srdci, čo mňa ako jeho aktívnu vyznávačku zvlášť teší. V programe sa vždy snažíme prísť s nejakou novinkou. Naša skupina Rozmarín ponúkla pásmo V tej pliešovskej murovanej krčmičky, s ktorým sme sa previedli aj na prehliadke folklórnych skupín prednedávnom u nás a, pochopiteľne, budeme už uvažovať, s čím zaujať na budúci rok.“
Palicový tanec v podaní Maríny. FOTO: (BEN)
Ako sa kedysi česali
Dodajme, že sprievodnými akciami 19. ročníka boli „Česania“, teda výstava v Spoločenskom dome Družba, spojená s ukážkami, ako sa kedysi česali pliešovské staré mamy, tiež tematicky zameraná výstava fotografií Zvolenčana Jozefa Fašangu a tanečná zábava na námestí. Takže, obec, Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene i BBSK ako osvedčení organizátori – palec hore!
Autor: ben