DETVA. Prvý ročník slovensko-kubánskeho festivalu sa konal uplynulý víkend v Podpoľaní. Začal v piatok v očovskom Remeselnom dvore a počas soboty a nedele pokračoval v Detve.
Slovensko-kubánsky festival privítal v Detve dvadsiatku Kubáncov, k tomu treba pripočítať pracovníkov veľvyslanectva či kubánskeho ministerstva zahraničných vecí.
Začalo sa to vlani
Slovensko-kubánska kultúrna spolupráca v našom regióne sa začala neoficiálnym nultým ročníkom festivalu, ktorý sa konal vlani v Babinej. „Vzbudilo to pozornosť mnohých organizácií a hlavne bol aj záujem u veľvyslankyne Kubánskej republiky na Slovensku, aby sa to robilo práve tu v regióne,“ povedal Ľubomír Rejko, predseda Spoločnosti priateľov Kuby vo Zvolene.
Program
Tohtoročný festival odštartoval v piatok v Očovej, po kultúrnom programe, v ktorom vystupovali skupiny Team Cuba, Alberto Herrera, Eusébio a folklórny súbor Očovan prišla na rad Kubánska noc alebo aj Latino disco.
V sobotu sa program začal o desiatej dopoludnia v Detve, kde sa predstavilo tanečné divadlo Afrocuba a skupiny Team Cuba a No 5 zo Zvolena. K dobrej nálade prispel tiež detviansky dychový orchester.
Gastro dvor lákal na kubánske jedlo, rum a cigary, no tie si sotva mohol niekto zapáliť, pretože pršalo.
Popoludní program pokračoval 7. ročníkom Detvianskej heligónky a váľaním májov so súborom Detva a súborom Danaj zo Strážnice.
O šiestej otvorili výstavu kubánskych a slovenských výtvarníkov a pokrstili knihu Pavla Meleka Papierové platidlá Kuby. Potom do rána nasledovala Kubánska noc.
Nedeľa už bola rozlúčková. O druhej popoludní patrilo priestranstvo pred Kultúrnym centrom zumba maratónu s kubánskym tanečníkom Javierom Carderonom a Dianou. Všetko ukončil galaprogram, ktorý sa začal o štvrtej popoludní.
Pršalo celý víkend
„Počasie nám vôbec nevyšlo,“ zhodnotil riaditeľ Kultúrneho centra Andreja Sládkoviča v Detve Jozef Kulišiak. Napriek upršaným dňom bola nálada vynikajúca.
„Napríklad v Očovej už po prvých tónoch začali všetci tancovať,“ doplnil Ľubomír Rejko. Pre počasie nezrušili žiadnu naplánovanú časť programu, aj keď sa veľa vecí nedotiahlo tak, ako by si organizátori priali.
Súbor Danaj zo Strážnice. FOTO: MILAN SUJA
Paradoxom je, že festival naschvál naplánovali na máj, aby mohla vyniknúť kubánska temperamentná hudba na voľnom priestranstve a aby sa ľudia nemuseli tlačiť v sálach spoločenských domov. Počasie bolo tentokrát proti.
Ochutnávka kubánskeho jedla skončila úplne zle, prudký dážď prekazil pohodu pri stánkoch už na začiatku. Namiesto konzumovania kubánskych a slovenských špecialít radšej každý zaliezol niekde pod strechu. „Veľmi veľa kubánskeho jedla, ako napríklad kubánska ryža s fazuľou, nám ostalo. Vo vnútri sa to nedalo podávať, vyšlo to nazmar,“ doplnil predseda Spoločnosti priateľov Kuby.
Iný rozmer
Oficiálne prvý ročník festivalu zatiaľ nemá ohlásené svoje pokračovanie na budúci rok, no z neoficiálnych vyjadrení sa dá usúdiť, že pravdepodobne bude.
Kubánsko-slovenská spolupráca pri organizovaní kultúrneho podujatia má aj ďalší rozmer. Vlani bolo oficiálne na Kube 5500 Slovákov a tento počet sa bude určite zvyšovať. Už teraz sa uvažuje o tom, že by z letiska v Sliači mohli lietať charterové lety na Kubu.
Letoviská na Kube sú pre nás zaujímavé práve počas zimy a letisko Sliač by si takto mohlo vyplniť medzeru medzi dovolenkovými sezónami.
Ďalším zaujímavým rozmerom je spolupráca ekonomická, tu sa prvé reálne výsledky črtajú napríklad pri spracovaní biomasy.
Kuba sa otvára svetu čoraz viac. V minulosti bola vstupnou bránou do Karibiku a takou zrejme bude aj v budúcnosti.