ZVOLEN. Úlohou učiteľov už na základných školách je poskytnúť žiakom aspoň základy technickej gramotnosti. Zároveň niet nad vlastnú skúsenosť, a to pri vyučovaní technických predmetov platí dvojnásobne.
„Je veľmi dôležité, aby žiaci získavali poznatky na základe vlastnej skúsenosti, pretože len tak ich budú vedieť tvorivo využívať a aplikovať v ďalšom štúdiu i v praktickom živote,“ povedala Ľuboslava Bieliková riaditeľka ZŠ na Ulici P. Jilemnického (bývalá 3. ZŠ). Koncom apríla sa žiacky tím z tejto školy zúčastnil jednej z najväčších robotických súťaží na Slovensku RoboCup Junior, čo je celoslovenská postupová súťaž v stavbe a programovaní robotov pre základné a stredné školy.
Slovenské kolo súťaže v stavbe a programovaní robotov pod názvom RoboCup 2015 sa uskutočnilo v Pustých Úľanoch. Zvolenská Trojka so svojím robotickým tímom sa na tejto prestížnej súťaži zúčastnila po prvýkrát a úspešne. Tím RoboGen v zložení Martin Katriňák, Dominik Radler, Andrej Slovák, Matúš Garaj a Tomáš Hitka obsadil v kategórii Rescue Line primary (Záchranár A) prvé miesto. „Je to úžasný úspech, keď nováčik vyhrá a získa postup na majstrovstvá sveta,“ vysvetlila spokojná Ľuboslava Bieliková.
Záchranár
Žiaci mali za úlohu postaviť robota, ktorý by bol autonómny, čo znamená, že bude všetko robiť sám. Robot má trať, ktorá je vyznačená čiernou čiarou na bielom podklade. Podstatou súťaže je, aby robot prešiel bludisko, obišiel prekážky, prekonal prevýšenie a vedel sa vymotať z križovatky podľa stanovených pravidiel a v neposlednom rade, aby identifikoval, našiel a preniesol obeť do evakuačnej zóny. To je stručný opis úlohy pre robota na samotnej súťaži v záchranárskej kategórii. Na vysvetlenie dodávame, že obeťou bola v tomto prípade guľôčka a evakuačná zóna je priestor v rohu miestnosti.
Robotický krúžok
Súťažný robot musel byť vytvorený samotnými žiakmi. V súčasnosti je na trhu robotická stavebnica Lego, aj robota na súťaž vytvorili práve z tejto stavebnice. Je to jednoduchšia možnosť. Tí zdatnejší, ktorí už majú dostatočné základy a záujem o elektrotechniku, si dokážu pospájkovať vlastných robotov, no na súťaž stačí stavebnica Lego.
Pre laika to vyzerá ako jednoduchá záležitosť. Kúpim si stavebnicu a postavím robota podľa návodu... „Až nato, že to nie je podľa návodu,“ prerušil naše úvahy učiteľ Maroš Hudík, ktorý na súťaži sprevádzal úspešných žiakov a zároveň vedie robotický krúžok v škole. Práve na ňom žiaci vytvorili svojho vlastného robota, podľa požiadaviek súťaže. Stavebnica ponúka veľa možností. „Je tam obrovská variabilita, dalo by sa povedať, že neexistujú dva rovnaké roboty,“ dodal Hudík. Podobné môžu byť, no nie úplne rovnaké.
Päť žiakov zo základnej školy sa podieľalo tak na konštruovaní robota, ako aj na jeho programovaní.
Cesta do Číny je ohrozená
Prvé miesto na RoboCupe zabezpečilo 5–člennému tímu postup na svetové majstrovstvá, ktoré sa konajú v júli v Číne. Tím žiakov pod vedením Maroša Hudíka čaká ešte obrovské množstvo práce a príprav.
„Finančné zabezpečenie účasti na svetových majstrovstvách je v réžii rodín žiakov, organizáciu a starostlivosť o žiakov počas majstrovstiev zabezpečí škola,“ vysvetlila Ľuboslava Bieliková. Aj to je dôvod, prečo je ich účasť na majstrovstvách ohrozená.
„O podporu a finančné príspevky preto žiadame nielen zriaďovateľa školy, ktorým je mesto, ale aj spolupracujúce firmy. Uvedomujeme si, že pre našich žiakov je to obrovská príležitosť porovnať si sily s rovesníkmi z celého sveta a získať skúsenosti, ktoré môžu ovplyvniť ich ďalšie štúdium i budúcnosť. Zároveň ide o merateľnú propagáciu mesta, školy, regiónu i celého Slovenska,“ doplnila riaditeľka.
„Ak sa nám podarí zohnať sponzorov,“ povzdychol si Hudík pri zmienke o najťažšej úlohe, ktorou je zháňanie peňazí pre úspešných žiakov. Na jedného člena výpravy potrebujú aspoň 1500 eur. Keď ich nenájdu, vycestuje družstvo, ktoré bolo na druhom mieste.
Tieto úvahy si družstvo zatiaľ nepripúšťa a venuje sa tomu, čo vie najlepšie – robotom. Na majstrovstvách sveta môžu použiť aj robota postaveného z Lega, aj keď nie je podmienkou, že musia súťažiť s robotom, ktorý vyhral republikové majstrovstvá.
„Vyhrali to ako tím a keď sa chlapci posnažia, dokážu skonštruovať aj nového robota,“ vysvetlil Hudík.