ZVOLEN. Približne 150 kilometrov atraktívnej trasy a 7 – 9 dní na to, aby ste trasu Barborskej cesty s jej prírodnými, baníckymi a historickými skvostami mohli prejsť pešo.
„Projekt má tri stupne; spoznať prírodu, historické pamiatky, no predovšetkým seba – a to nielen čo sa týka fyzických a duševných schopností,“ povedal Juraj Slašťan zo združenia Terra Montanae, ktoré ojedinelý projekt realizuje.
Združenie sa netají tým, že vzorom sa im stali najznámejšie pútnické cesty vo svete, aké však u nás na Slovensku zatiaľ chýbajú. Je to napríklad známa cesta Johannesweg v Hornom Rakúsku, či Svätojakubská cesta do Santiago de Compostela.
Silueta svätice
Trasa Barborskej cesty spojí tri významné banské mestá – Banskú Bystricu, Kremnicu a Banskú Štiavnicu s ich zaujímavým okolím.
Cesta sa začína v Banskej Bystrici v kaplnke sv. Barbory v kostole Nanebovzatia Panny Márie a prechádza významnými mestami, obcami a lokalitami, ktorými sú Špania Dolina, Staré Hory, Harmanec, Kordíky, Krahule, Kremnické Bane, Kremnica, Šášovské Podhradie, Sklené Teplice, Repište, Banská Štiavnica, Banská Belá, Banský Studenec, Dubové, Bacúrov, Pustý hrad, Zvolen, Sliač, Sampor, Hronsek, Vlkanová, Vartovka a Kalvária v Banskej Bystrici.
Po zakreslení takmer 160-kilometrovej trasy do mapy vznikla silueta ženy – svätice. Názov trasy, po patrónke baníkov svätej Barbore, nie je náhodný.
FOTO: TERRA MONTANAE
Ako upozorňuje Branislav Stančík zo združenia, postava svätice má medenú korunu, ktorá symbolizuje medenú Banskú Bystricu. Zlatý kalich je zasa symbolom Kremnice a strieborný meč predstavuje Banskú Štiavnicu.
Veža ako poznávací znak trasy
O živote patrónky baníkov, svätej Barbore, sa zachovala iba legenda. Žila v treťom storočí po Kristovi, vynikala krásou i vzdelaním, pričom ju zaujímali predovšetkým prírodné vedy.
Legenda hovorí, že otec ju uväznil do veže, aby ju ochránil pred kresťanskými vplyvmi. Napriek tomu sa Barbore podarilo prijať krst. Vo veži dala následne vybúrať tretie okno - ako znak svätej Trojice.
Mučeníckej smrti rukou vlastného otca však napokon neunikla. Mala v tom čase 29 rokov, čo je dodnes v banskej symbolike silným motívom. Napríklad banícka uniforma má 29 gombíkov.
Veža s tromi oknami, súvisiaca so životom svätej Barbory, sa stala jedným zo symbolov Barborskej cesty.
Na pešo aj na bicykli
Cesta je z väčšej časti prispôsobená aj pre cykloturistov. Na trase bude 29 symbolických zastavení, čo súvisí so sv. Barborou, ktorá v tomto veku umrela.
Slávnostne ju otvoria 1. mája o 12. hodine v hradnom areáli v Banskej Bystrici (pri Barbakane). Pri otvorení má byť k dispozícii aj tlačený turistický sprievodca.
MAPA: TERRA MONTANAE