ZVOLEN. Vo zvolenskej reštaurácii Hokejka otvorili v sobotu, vo Svetový deň Parkinsonovej choroby, putovnú výstavu Doživotie. Jej cieľom je upozorniť na príznaky Parkinsonovej choroby, ktoré väčšina ľudí ani nepozná a informovať o tomto vážnom ochorení, ktorým dnes trpí viac ako milión Európanov. Napriek tomu, že pacientov neustále pribúda, verejnosť má o chorobe stále málo informácií.
Výstava pootvára dvere do sveta ľudí, ktorí bojujú s nevyliečiteľnou chorobou každý deň. Začala sa vo Zvolene a pokračuje v ďalších siedmich slovenských mestách.
"Naším poslaním je pomôcť pacientom s Parkinsonovou chorobou a ukázať im, že aj s takým závažným ochorením možno žiť plnohodnotný život," uviedla Katarína Félixová, predsedníčka Spoločnosti Parkinson Slovensko. "Súčasne by sme prostredníctvom výstavy radi priblížili ochorenie a jeho príznaky, s ktorými sa pacienti musia každý deň vyrovnávať."
Na Slovensku žije približne 15.000 ľudí s touto diagnózou a ich počet sa neustále zvyšuje. Ročne u nás pribudne takmer 1000 nových pacientov. Vďaka skorej diagnostike a liečbe je možné kvalitu života postihnutých ľudí výrazne zlepšiť.
Parkinsonova choroba je závažné chronické, progresívne ochorenie centrálneho nervového systému. Odborníci dodnes nevedia určiť, čo je presne jeho príčinou. Predpokladá sa vzájomná, doposiaľ však nedostatočne objasnená súhra genetických faktorov, ako i faktorov vonkajšieho prostredia.
"V prípade tohto ochorenia dochádza k odumieraniu nervových buniek produkujúcich dopamín, ktorý je dôležitý pre prenos nervových signálov pre riadenie a koordináciu pohybu a činnosti svalov," vysvetlila neurologička Karin Gmitterová z Nemocnice akademika Dérera v Bratislave.
Nedostatok dopamínu podľa nej spôsobuje, že pacient postupne stráca kontrolu nad svojimi pohybmi, choroba v jej priebehu následne nepriaznivo ovplyvňuje aj mentálne schopnosti a ovládanie emócií. Príznaky sa objavujú postupne a sú stále intenzívnejšie trasenie končatín, stuhnutosť svalov, pomalé pohyby, ťažkosti s udržaním rovnováhy, chôdzou, rečové problémy.
"Ďalšími príznakmi ochorenia môžu byť bolesti, depresia, únava, zápcha, potenie či zhoršený čuch. Ovplyvňuje to aj psychiku pacienta, pretože si najmä v počiatkoch ochorenia plne uvedomuje neschopnosť ovládať vlastné telo," dodala Gmitterová. Lieky, rehabilitácia a ďalšia komplexná terapia umožňujú pacientom s Parkinsonovou chorobou v rámci možností skvalitniť život, aj keď nezastavujú postup ochorenia.
Parkinsonova choroba sa objavuje u mužov a žien približne okolo 60. roku života. Sú však prípady, keď ochorenie prichádza aj skôr, niektorým pacientom ho diagnostikujú medzi 30. a 40. rokom.
Dĺžka ochorenia spôsobuje neskôr komplikácie, ktoré sa dajú individuálnym prístupom lekára zvládať pomerne dlhé obdobie. U časti pacientov je neskôr nutné zvažovať aj invazívnejšie spôsoby liečby. Na Slovensku existujú štyri pracoviská, dve v Bratislave, jedno v Martine a Košiciach, ktoré sa venujú liečbe tohto ochorenia.
"Chceli by sme prostredníctvom série výstav verejnosti názornejšie priblížiť, s akými príznakmi musia ľudia trpiaci touto chorobou bojovať každý deň a zmeniť ich vnímanie," dodala Félixová.