ZVOLEN. Krajskú knižnicu Ľudovíta Štúra vo Zvolene poznajú všetci talentovaní budúci novinári.
Celoslovenská súťaž stredoškolských a vysokoškolských časopisov Štúrovo pero získala veľkú popularitu a každoročne sa jej dvojdňového vyhodnotenia zúčastňuje okolo vybraných 200 študentov.
Býva vždy koncom apríla a tento rok bude už jej 20. ročník. Lákadlom pre nádejných žurnalistov sú besedy s vysokoškolskými učiteľmi žurnalistiky, aktívnymi novinármi aj spisovateľmi.
Okrem nich knižnica vždy hostí aj významné osobnosti z politického alebo kultúrneho života.
Najstarší je Ottův slovník
Korene knižnice siahajú do roku 1922, najstaršie výtlačky v jej fonde predstavuje 27-dielna encyklopédia Ottův slovník náučný od pražského vydavateľa Jana Ottu z rokov 1888 – 1908.
Obsahuje takmer 186-tisíc hesiel na 29-tisíc stranách, vďaka čomu je najrozsiahlejšou encyklopédiou vydanou v českom jazyku. Podľa českej wikipedie bola Ottova encyklopédia dlhých sto rokov najväčšou českou encyklopédiou.
Až v rokoch 2010 – 2011 ju v počte hesiel prekonala česká verzia internetovej encyklopédie wikipédia.
„Ottův slovník náučný máme uložený na oddelení regionálnej bibliografie, čitatelia majú k dispozícii jeho novšie vydanie,“ hovorí riaditeľka knižnice Milota Torňošová.
Z Ottovho nakladateľstva má knižnica napríklad Shakespearov „Sen noci Svatojanské“ z roku 1866 či tri diely Bratrov Karamazovcov od Dostojevského z roku 1894.
„Nemáme historické knižné fondy. Niektoré knižnice ich dedili po mestských knižniciach, my nie. Celá knižnica rodiny Ostrolúckych je v múzeu a ostatné vo vedeckej knižnici v Banskej Bystrici,“ vysvetľuje riaditeľka.
V Remeselníckom dome
Knižnica sídli v 3-poschodovej historickej budove bývalého Remeselníckeho domu z roku 1928, čitatelia majú k dispozícii takmer tisíc metrov štvorcových. Ich počet sa za posledné roky výrazne nemení, je ich okolo 13-tisíc.
Miniatúrna ilustrovaná poézia Mamičke z lásky. FOTO: (MOJ)
V knižnici nájdu prakticky všetko. „Máme zastúpenú každú oblasť literatúry pre všetky vekové kategórie. Ale reagujeme aj na trh. Keďže vo Zvolene pôsobí lesnícka a drevárska fakulta, máme odbornú literatúru s týmto zameraním. Dobre zastúpenú máme aj literatúru z poľnohospodárstva, pretože v minulosti bolo vo Zvolene detašované pracovisko Slovenskej poľnohospodárskej univerzity pre externých študentov,“ hovorí Torňošová.
„Máme literatúru zo všetkých oblastí spoločenských vied. Fond máme dobre budovaný aj vďaka tomu, že určité roky sme mali právo povinného výtlačku,“ dodáva.
V skratke
Knižničné naj
Počet výtlačkov: 180-tisíc + 300 titulov periodickej tlače
Najstaršie výtlačky: Ottův slovník náučný (najväčšia, 27-dielna česká encyklopédia z rokov 1888 – 1908)
Najmenšia kniha: Mamičke z lásky (Slovart 2007, rozmer 4 x 5,5 cm, z anglického originálu preložila Viera Prokešová)
Mini kniha: Južné Čechy (ilustrovaná poézia, rozmer 3 x 3 cm)
Najväčšia kniha: Gillian Standring: Veľký atlas zvierat. Detské leporelo, rozmer 57 x 40 cm
Najdrahšie knihy:
Tisíc a jedna noc (z arabského vydania s prihliadnutím na búlácky text z roku 1835 a na vratislavský text z rokov 1825 – 1884 preložil Ján Pauliny, 8 zväzkov 352 eur)
Encyclopeadia Beliana – slovenská všeobecná encyklopédia, 7 zväzkov (462 eur)
Najčítanejšie knihy v roku 2014
dospelí: Jarmila Repovská: Bodka v adresári
deti: Mária Ďuríčková: Zemský kľúč