DETVA. Každý kilogram odpadu, ktorý sa podarí vyseparovať, znamená o kilo menej na skládke. Je to kilo materiálu, od ktorého sa podarilo uchrániť životné prostredie.
Každý jednotlivec v Detve vyhodí za rok približne priemerne 330 kilogramov odpadov. Aspoň takéto množstvo uvádza jeden z informačných materiálov kampane, ktorú začali Technické služby v Detve. Cez ňu chcú obyvateľov zapojiť do sezónneho triedenia odpadu.
„Detva má na ochranu životného prostredia viac dôvodov ako len zelenú farbu v erbe. Je okresným mestom prírodne unikátneho Podpoľania s Biosférickou rezerváciou doslova za plotom rodinných domov. Človeka stále živí aj lieči jeho príroda. Je potrebné šetriť prírodné zdroje a myslieť na budúce generácie Podpoľania,“ povedala Zuzana Juhaniaková z detvianskeho mestského úradu.
Dostali tri milióny korún
Farebné kontajnery na separovaný zber sú v meste už dávnejšie. Každý má objem 1100 litrov. Ako uviedol Peter Jamnický, vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia na mestskom úrade, ešte v roku 2007 získalo mesto Detva 3,2 milióna korún od slovenského Recyklačného fondu na prvé kontajnery a obslužnú techniku pre rozbehnutie separovaného zberu v Detve.
„Za rok 2014 obyvatelia Detvy spolu vyseparovali celkom 311 ton odpadu. Z toho 164 ton bolo vyseparované sklo, ktoré môže byť znovu využité na nové výrobky,“ pokračoval Peter Jamnický.
Desať ton olejov
Detvania vlani dokázali vytriediť aj 18,5 tony elektroodpadu. Plasty, ktoré sa za uplynulý rok podarilo vrátiť na ďalšie spracovanie a využívanie, vážili 67 ton.
„Zaujímavé číslo je aj 9,9 tony vyseparovaných olejov,“ pokračoval vedúci oddelenia.
Pri separovaní je dôležité dbať na správne určenie kontajnerov. Zemiakové šupky, ktoré skončia v kontajneri na plast, sa potom musia manuálne oddeliť.
„V Detve sa separuje aj textil, bioodpad a stavebný materiál, ktorého sa za rok 2014 podarilo zozbierať 600 ton,“ vysvetlil Peter Jamnický. Pripomenul tiež, že Európska únia tlačí na členské štáty, aby dosiahli minimálne 50 percent separovaného odpadu. Tým sa odľahčí zaťaženie skládok pri obciach.