DETVA. Mestské zastupiteľstvo v Detve 24. marca 2015 opätovne hlasovaním schválilo redakčnú radu na oficiálne mediálne výstupy mesta Detva. Nástenky, mestský rozhlas, webstránka, infokanál, či tlačové správy pre médiá majú tak spadať pod schválenie redakčnou radou, ktorú mestu Detva odhlasovali mestskí poslanci. Ide o návrh poslancov zastupiteľstva, ktorý schválili ešte 12. februára.
Mestské zastupiteľstvo navrhlo a odhlasovalo redakčnú radu v zložení piatich poslancov: Jozef Pavlov, Jana Kuzárová, Jaroslav Kóňa, Roman Vrťo, Slavomír Ciglan. Poslancov dopĺňa Zuzany Juhaniakovej, ktorá je referentkou pre styk s verejnosťou a primátor Ján Šufliarský.
Posudok z tlačovej rady
Primátor mesta Ján Šufliarský februárové uznesenie o zriadení redakčnej rady na všetky mediálne výstupy zamestnancov mesta nepodpísal.
V posudku z 20. februára, ktorý si mesto vyžiadalo od Tlačovej rady Slovenskej republiky, jej predseda Július Lőrincz zriadenie redakčnej rady na oficiálne mediálne výstupy neodporúčal. Mohlo by to zvádzať k cenzúre, zároveň by sa skomplikoval tok informácií zo samosprávy a obmedzilo právo na informácie.
„Určite je lepšie vyhnúť sa zriaďovaniu takéhoto stáleho orgánu,“ napísal v odpovedi Lőrincz.
Predseda Tlačovej rady pripomenul, že Ústava Slovenskej republiky vyslovene zakazuje cenzúru a v odseku hovorí: ,,Slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti.“
Nepravdivé informácie
V zmysle plnenia opätovne odhlasovaného uznesenia by mali všetky informácie, ktoré zamestnanci mesta Detva poskytujú v rámci vlastných odborných kompetencií smerom k verejnosti, najskôr predložiť sedemčlennej redakčnej rade.
Predkladateľ návrhu Roman Vrťo zdôvodnil zriadenie rady tým, že mediálne výstupy z mesta neboli vždy urobené profesionálne. „Dokonca môžem povedať, že tam boli aj nepravdivé informácie,“ povedal poslanec. Mesto, podľa neho nemôže fungovať tak, že si niekto bude vymýšľať čísla a tváriť sa, že je všetko v poriadku, keď to tak nie je.
Primátor Ján Šufliarský bol zo zdôvodnenia na zriadenie rady prekvapený. Počul ho prvýkrát od nás, pretože na februárovom rokovaní zastupiteľstva žiadne zdôvodnenie nezaznelo. Poslanci vraj prišli s hotovou vecou.
„Nemám poznatky o tom, že by mesto poskytlo nejaké nepravdivé informácie,“ povedal primátor a doplnil: „Za každou informáciou je konkrétny človek, ktorý za jej pravdivosť zodpovedá. Ak mal niekto pocit, že niekde zaznela nepravdivá informácia mohol požiadať o opravu v zmysle tlačového zákona.“
Bez štatútu nefunguje
Ako to bude v praxi vyzerať, to si detviansky primátor nevie predstaviť. „Keď s vami teraz hovorím... Asi som sa mal opýtať redakčnej rady, či vôbec môžem,“ skonštatoval Ján Šufliarský znechutene.
Ako bude rada fungovať, to ešte nie je jasné ani predkladateľovi návrhu. „Budeme pripravovať štatút redakčnej rady, ktorý presne určí do čoho bude zasahovať a do čoho nie,“ vysvetlil Roman Vrťo a dodal: „Primátor má svoju slobodu, ktorú mu nikto neberie. Nikto mu nebude dávať lepiacu pásku na ústa a nariaďovať mu čo môže hovoriť. To sa nedá, aj tak si bude hovoriť, čo chce.“ Rada bude preto kontrolovať iba výstupy, ktoré sú pripravované dlhodobo.
Štatút redakčnej rady by malo najprv schváliť zastupiteľstvo. Najbližšie bude v apríli, podľa Vrťa to dovtedy nestihnú pripraviť, a tak sa štatútom budú zrejme poslanci zaoberať až na júnovom rokovaní. Dovtedy sa redakčná rada nemôže do ničoho starať.