Ocenenie, ktoré laureáta radí medzi „nesmrteľných“ Zvolenčanov, udelila komisia po štvrtýkrát. Prvým, kto si ho prebral, stalo sa tak v 20. ročníku ankety, bol futbalový brankár Vojtech Mozoláni. Legendárneho Bélu potom nasledovali „in memoriam“ Jan Koutny, špičkový gymnasta, tréner, organizátor a držiteľ dvoch strieborných olympijských medailí, a bývalý výborný hráč a tréner basketbalu Štefan Žíhlavník, ktorý sa z neho tešil v predchádzajúcom ročníku.
Čerstvým členom pomyselnej siene slávy zvolenského športu za rok 2014 sa stal Miroslav Brada. Onedlho šesťdesiatsedemročného psychológa športová komisia ocenila za jeho dlhoročnú prácu v oblasti atletiky. Kráľovnej športu Brada zasvätil takmer celý svoj život. Rodák z Opatovej pri Lučenci aktívne vo zvolenskej atletike pôsobí už dlhých štyridsať rokov, či už ako športovec, organizátor, ale hlavne tréner. Úspešný tréner, ktorý vychoval aj mnoho slovenských reprezentantov.
Niekoľko spomienok
Miroslav Brada, ktorý v súčasnosti pracuje ako psychológ v Centre pedagogicko-psycho-logického poradenstva a prevencie vo Zvolene, sa športu sa venoval od detstva. Rodák z Opatovej najskôr vo futbale a v atletike reprezentoval Lučenec, neskôr, počas štúdia na vysokej škole, pretekal aj za Sláviu UK Bratislava. Okrem toho však v Lučenci tri roky pôsobil aj ako tréner atletiky a organizátor športových podujatí, pričom je spoluzakladateľom Vianočného behu Lučencom, ktorý má za sebou už 47. ročníkov. Do Zvolena prišiel v roku 1975.
Aj pod Pustým hradom bol okamžite mimoriadne aktívny, či už pretekársky, alebo organizačne. Najviac sa však venoval trénovaniu. Začínal v Telovýchovnej jednote Lokomotíva Bučina Zvolen, kde mal spolu s ostatnými trénermi na starosti aj vtedy veľké talenty a neskôr výborných československých pretekárov ako Ján Zvara, ktorý zo Zvolena prešiel do Sparty Praha a výkonom 236 cm bol držiteľom československého rekordu v skoku do výšky. „V tej dobe sme mali výborných výškarov ako Vladimír Jeřela, výkonom 203 cm majster Slovenska, alebo Milan Melicher s osobným výkonom 210 cm,“ zaspomínal si laureát prestížneho ocenenia, ktorý vyzdvihol aj množstvo bežcov. „Výborný bol Vladimír Malček z Hriňovej, taktiež reprezentant Československa. Zvolenčanom však rozhodne netreba predstavovať nášho odchovanca, československého reprezentanta, účastníka mnohých svetových a európskych šampionátov, a tiež troch olympijských hier (Soul, Atlanta, Barcelona), hoci už ako člena Slávie UK Bratislava, Jozefa Kuceja.“
Miroslav Brada, už ako legenda zvolenského športu. - FOTO: MILOŠ MASARIK
Talenty a podmienky
Zvolen sa môže ale popýšiť aj množstvom výborných atlétok, ako Hana Dobrotková, Martina Merková, Denisa Supuková, Zuzana Mikušová, Erika a Jana Hudecové. „V deväťdesiatych rokoch klub Lokomotíva Bučina Zvolen organizoval aj medzinárodné atletické preteky Grand prix Slovakia... Žiaľ, neskôr atletický oddiel Futbalový a atletický klub Lokomotíva Bučina Zvolen začal stagnovať, až prišlo k úplnému ukončeniu jeho činnosti,“ prezradil Brada, ktorý sa v tej dobe, spolu s Jánom Pieckom, stal maratónskym majstrom Slovenska v dvojčlenných družstvách, a do povedomia pomohol dostať aj zvolenský maratón na počesť letcov SNP.
V roku 2006, po nástupe k súčasnému zamestnávateľovi, obnovil Miroslav Brada aj svoju trénerskú prácu s mládežou, a v roku 2007 zaregistroval Atletický klub mládeže Zvolen. S mladými talentmi pracuje aj napriek náročným podmienkam, keďže o žiadanom a tak potrebnom tartanovom ovále môžu Zvolenčania stále len snívať... Pochváliť sa môže aj výchovou slovenskej dorasteneckej reprezentantky Viktórie Malčekovej, ktorá je síce momentálne zranená, no za sebou už má aj víťazné štarty aj medzi ženami v behoch na 800 či 1500 metrov.
Určite by sa rozdelil
Aj z tohto stručného súhrnu športového života Miroslava Bradu jednoznačne vyplýva, že šport je jeho neodmysliteľnou súčasťou. Cenu, ktorá ho milo prekvapila, si preto rozhodne zaslúži. „Bol som trochu prekvapený, hoci som vo Zvolene už štyridsať rokov a v podstate tak dlho sa venujem aj atletike. Veľmi si to vážim,“ vyznala sa novopečená legenda. „Za tú dobu som spolupracoval s množstvom ľudí, ktorí by si takúto poctu zaslúžili rovnako. Julo Koller, generál Julo Drozd a ďalší, to sa ani nedá vymenovať. Po ocenení ako tréner roka v tejto ankete je to pre mňa milé prekvapenie. Na druhej strane ma zaväzuje, chcel by som ešte v atletike z mladej generácie, ktorej sa teraz venujem, vychovať kvalitných športovcov.“