Štvrtok, 25. apríl, 2019 | Meniny má Marek

Zvolenčania potvrdili svoje kvality

Plutvoví plavci spod Pustého hradu patria medzi slovenskú špičku, čo potvrdili aj na pretekoch v Šali.

Krytá plaváreň v Šali
hostila 1. kolo Ligy
mládeže 2015, na ktorom
sa predstavili aj plavci dvoch zvolenských klubov, Klubu vodných športov Careta pri TU a KŠP Calypso. Obom našim reprezentantom sa darilo, ve´d careta sa tešila z víťazstva a Calypso obsadilo tretie miesto

Sezónu odštartovali víťazne

V rámci úvodného kola Ligy Zväzu plutvového plávania Slovenska v PP, RP a BF (PP – plávanie s monoplutvou, RP – rýchlostné plávanie pod hladinou, BF – plávanie s klasickými plutvami) sa v Šali stretlo 163 plavcov z 5 slovenských klubov. Zvolenskú Caretu na podujatí reprezentovalo 49 pretekárov, ktorí si vyplávali 32 individuálnych medailí a pridali 5 pódiových umiestnení v štafetách. Celkovo tak klub spod Pustého hradu obsadil prvé miesto pred KVŠ Oceán Bratislava a druhým zvolenským zástupcom, KŠP Calypso.

Najúspešnejším plavcom z radov víťazov bol Jakub Mlynárik, ktorý vo vekovej kategórii E0 (do 9 rokov) získal tri zlaté medaily v disciplínach 50 m PP, 15 m RP, 100 m BF. Jeho rovesník Alexander Sivek získal striebro na trati 50 m PP. Z dievčat bola najúspešnejšia tiež trikrát zlatá na tratiach 200 m PP, 100 m BF a 15 m RP Hana Vasilová. V tej istej kategórii E (10 – 11 rokov) si kompletnú zbierku medailí vyplával Jakub Hraško, Filip Slovák zlato a bronz, Katarína Dvorščíková dve striebra a Zuzana Kmeťková s Hanou Hudákovou po jednom bronze.

Zostava Carety Zvolen, ktorá si v Šali vyplávala prvé miesto. - FOTO: VIN

V kategórii D (12 – 13 rokov) sa darilo Šimonovi Tóthovi, ktorý si vybojoval jednu zlatú medailu v disciplíne 50 m PP a dve strieborné v disciplínach 200 m PP a 100 m BF. Ziskom striebra na 100 m BF a bronzu na 200 m PP sa k nemu pridala Victoria Mináčová. Medzi „céčkarmi“ (14 – 15 rokov) sa presadili Barbora Pálková ziskom dvoch najcennejších medailí na tratiach 400 m PP a 100 m RP i jednej striebornej na 100 m BF, a Ema Šimková s troma bronzmi. Po jednej medaile každého lesku si vybojoval aj Michal Vasil, ktorý zvíťazil v disciplíne 100 m RP, druhý doplával na 400 m PP a tretí na 100 m BF. Z dvoch medailí, zlatej (400 m PP) a striebornej (100 m BF), sa v kategórii B (16 – 17 rokov) tešila Zuzana Hrašková.

Pretekárom Carety Zvolen sa opäť výrazne darilo aj v štafetách na 4 x 100m PP. Štafety C (Šimková, Hanzelová, Pálková, Vasil) a E (Vasilová, Hraško, Hudáková, Dvorščíková) boli najrýchlejšie a zvíťazili. Druhá štafeta E (Kmeťková, Hatiarová, Slovák, Hitka), kvartetá D (Mináčová, D. Matej, Korviniová, Š. Tóth) a E0 (Mlynárik, A. Sivek, Majcher, Kminiaková) finišovali na druhých miestach.

Vyplávali si bronz

Najviac tréneri, rodičia, ale aj samotní reprezentanti zvolenského Calypsa očakávali od najmenších plavcov kategórie F. Ivo Daniel získal dva bronzy v disciplínach 50 PP a 100 BF, Samuel Horoš bol strieborný na 100 BF a bronzový na 15 RP. Na najmladšieho Juraja Oklepka výhry ešte len čakajú, napriek tomu však pre svoj klub vyplával cenné body.

Medzi dievčatami sa v kategórii F vyznamenala najmä Lucia Oklepková, ktorá sa so svojimi tromi zlatými medailami z disciplín 50 PP, 15 RP a 100 BF stala najúspešnejšou plavkyňou pretekov. Svoju historicky prvú medailu si vyplávala aj Tereza Kučerová, bronzová v disciplíne 100 BF.

V kategóriách E a D sa už prejavila silná konkurencia. V „éčku“ sa z Calypsa presadili Tomáš Janešík, bronzový na 15RP a 200PP a Darinka Paprčková, ktorá získala striebro na 200 PP. V kategórii D opäť bojoval Jozef Pribylina, ktorý si vyplával tri bronzové medaily v disciplínach 50 PP, 200 PP a 100 BF. Ďalší bronz získala aj Andrea Sekerešová na 50 PP.

Zo zlatej medaily sa tešila aj Lucka Oklepková. - FOTO: SEK

Smolu mali Zvolenčania vo vyšších kategóriách, kde ich veľa absentovalo pre chorobu. V kategóri C najlepšie plávala Mirka Šimiaková, ktorej medailové priečky ušli len tesne. V ostatných kategóriách dominovali chlapci, v „béčku“ dva bronzy získal Patrik Sarvaš (400 PP a 100 BF) a v A kategórii sa presadili dvakrát strieborný Peter Žigmund (50 RP a 100 BF), rovnako strieborný Peter Žlnka (400 PP) a dvojnásobne bronzový Andrej Kmeťko (50 RP a 400 PP).

Kondíciu a spoluprácu plavcov preverili aj preteky štafiet. Najlepšie, zlaté umiestnenie si vyplávala štafeta kategórie F v zložení Lucia Oklepková, Teraza Kučerová, Ivan Daniel a Samuel Horoš. Striebro priniesli „béčkari“ Timon Kušík, Beáta Odorová, Matej Sarvaš a Patrik Sarvaš. V ostatných kategóriách sa štafety umiestnili na bronzových priečkach, v kategórii E to bola zostava Tomáš Janšík Tomáš, Jakub Janšta, Sára Zeliezková a Darinka Paprčková, v „déčku“ Andrea Sekerešová, Katka Oklepková, Alex Stratil a Jozef Pribylina, no a v „céčku“ Mirka Šimiaková, Ester Hrbáľová, Natália Almásiová a Katka Sarvašová.

1. Festival IXPO otvorí brány už tento piatok. Čo všetko prináša?
  4. Športový deň Stavebnej fakulty STU v Bratislave
  5. Festival IXPO otvorí brány už tento piatok. Čo všetko prináša?
  6. Pivovar Šariš rozdá regiónu 16-tisíc eur
  7. Recenze autokamery Mio MiVue J60 WIFI - youtuber Bazim hodnotí!

Brankár Čiliak: Neriešim, kto bude jednotka, hlavné je, aby sme mali výsledky

Zvolenský rodák sa na domáci šampionát teší, vie, že dostať sa na šampionát pri súčasnej kvalite gólmanov bude ťažké.

Zvolenský rodák Marek Čiliak na zraze SR reprezentácie v Pieťanoch.