Pondelok, 30. marec, 2020 | Meniny má Vieroslava

Pre Zvolenčanov sa sezóna skončila

HOKEJ TIPSPORT EXTRALIGA: Sedemzápasovú bitku rozhodli nájazdy, úspešnejší boli napokon Popradčania.

Rozhodujúcu bitku vyhrali Popradčania, ktorí postúpili do semifinále.Rozhodujúcu bitku vyhrali Popradčania, ktorí postúpili do semifinále. (Zdroj: DUŠAN HEIN / TASR)

Do semifinále hokejovej play off extraligy postúpil HK Poprad. V rozhodujúcom siedmom zápase na zvolenskom ľade zdolal HKM Zvolen po samostatných nájazdoch 1:0 a v semifinále vytvorí dvojičku s HC Košice. O jeho víťazstve rozhodol Rapáč s úspešným nájazdom.

Zvolen - Poprad 0:1 sn (0:0, 0:0, 0:0, - 0:0, 0:1)

Konečný stav série: 3:4

Najdlhšia štvrťinálové séria play off sa rozlúskla na zvolenskom ľade až v siedmom zápase. Z popradských „kamzíkov“ vyžarovala túžba po štyroch rokoch znovu preskákať až do semifinále, zo Zvolenčanov zasa pripomenúť si s ročnou prestávkou majstrovský titul tým najlepším spôsobom, postupom.

Hostia si zahrali po dvoch minútach presilovku, no viac - menej nevydarenú. Striel na bránku bolo ako šafránu, domáci vypálili až v 9. min. po Hraškovom tečovanom pokuse, v 11. v oslabení sa zasa pokúšal otvoriť skóre Chovan. Zvolenčania si početnú výhodu tiež vyskúšali a poriadne súpera zatlačili. Pôsobili rýchlejšie a Popradčania často až na poslednú chvíľu zatiahli záchrannú brzdu, puk stačili vypichnúť, alebo ho aspoň dotlačiť do pokojných vôd. Skúseného Bartečka mrzelo vylúčenie a 10-minútový osobný trest, ktorým oslabil mužstvo a Zvolenčanov trochu pohnal vpred.

V 24. min. v prečíslení Puliš presne namieril do náruče Kostúra a bezgólový stav veštil, že gólové suchoty výrazne ovplyvnia zápas. Obrovskú šancu spálil v 27. min. Štrauch, efektným spôsobom sa snažil pri blafáku zasunúť puk za Baroša, vzápätí ho síce Takáč dopravil do bránku, no už po odpískaní a gól neplatil. Repete si vyskúšal Takáč aj v 33. min., no taktiež na Baroša nedozrel, podobne ako T. Sýkora v 36. min. Popradčania sa k zakončeniu dostávali častejšie, hra domácich zasa pôsobila rozhárane, bez presnejšej kombinácie. Napriek tomu v 38. min. Podkonický spálil obrovskú šancu, keď sa sám ocitol pred Kostúrom.

Do tretej tretiny vstúpili domáci s ďalšou príležitosťou a zdalo sa, že aj s väčším fyzickým potenciálom, v 42. min. Obdržálekovu strelu bleskovo lapačkou zlikvidoval Kostúr. Na ruky hráčov oboch tímov sa už lepila únava a nervozita, v 50. min sa však Škvaridlo vybičoval k trháku a aj obranca Makovský, ktorý mu v poslednej chvíli vypichol puk. V 54. min.

vylúčil rozhodca obrancu Bagina a Popradu sa ponúkla tretia presilovka v zápase, rozhodnúť mohol Hvila, no z protiútoku v oslabení aj Chovan, navyše Síkela v 58. min trafil len bočnú sieť.

Infarktový zápas dospel do 10-minútového predĺženia, tretieho v tejto sérii, predtým v dvoch boli šťastnejší Zvolenčania vďaka Chovanovi. V nastavenom čase vzrušil teč Takáča v 64. min. s pozorným zákrokom Baroša, Podkonického bekhend i tečovaná strela Ťavodu v 59. min., na druhej strane Takáč zlyhal v poslednej minúte. V samostatných nájazdoch bol úspešný hneď v prvom Boltun, nepremenil Chovan, ani Kroták, L. Jurík premenil, Grígera vychytal lapačkou bravúrne Baroš a Obdržálek nedal. Štvrtú sériu začal L. Jurík neúspešne, Rapáč premenil a rozhodol.

V poslednom štvrťfinálovom stretnutí sa bojovalo o každý jeden puk. - FOTO: DUŠAN HEIN / TASR

Gól: 70. rsn Rapáč. Rozhodovali: Müllner, Lokšík, vylúčení: 3:2, navyše Bartečko 10 NAPHAK, presilovky a oslabenia: 0:0 – 4235 divákov

HKM: Baroš - Bagin, Juraško, Hraško, Pokovič, Pichnarčík, Ťavoda - Puliš, Brabenec, Sloboda - Obdržálek, L. Jurík, M. Chovan - Škvaridlo, Síkela, Podkonický - Jaroš, Kentoš, Ďaloga

HK: Kostúr - Kurali, Suchý, Fabian, Makovský, Kasík, Brejčák - Gríger, Paukovček, Bartečko - Matis, Takáč, Kroták - Hvila, Boltun, Rapáč - Štrauch, Stals, T. Sýkora

Jozef Turek (tréner Zvolena): „Brankári chytali výborne, v závere to už bolo o šťastí. Mali sme silného súpera, a žiaľ, nepostúpili sme. Gratulujem Popradu k víťazstvu.“

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Myslím si, že sme išli šťastiu naproti a zaslúžili sme si postúpiť. Len jeden zápas série sme prehrali v riadnom hracom čase. Bola to veľmi dramatická séria. Skladám klobúk pred mojimi hráčmi, postup je čerešnička na torte pre popradský hokej. Sme v zápasovom rytme a urobíme všetko pre to, aby sme na prvý zápas semifinále proti Košiciam boli stopercentne pripravení. Sme medzi štyrmi najlepšími mužstvami, teraz to už bude o niečom inom.“