Aktivisti: Lehotu na pripomienkovanie svojvoľne skrátili

Ministerstvo životného prostredia podľa aktivistov neprihliada na názory miestnych komunít, rezort to vylučuje.

Ministerstvo podľa aktivistov neprihliada na názory miestnych komunít, rezort to vylučuje.

ZVOLEN. Takmer 100 ľudí podalo sťažnosť na nezákonný postup ministerstva životného prostredia pri schvaľovaní vodohospodárskej politiky, ktorá určuje priority pri využívaní vôd až do roku 2027.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa aktivistov zo Združenia Slatinka a Zelenej koalície materiál, ktorý v januári 2015 schválila vláda, je príliš formálny a bol prijatý bez znalosti názoru miestnych komunít. Na mieste sú preto obavy, že umožní čerpanie veľkých finančných prostriedkov na vodohospodárske stavby poškodujúce životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamu

Dokument, ktorý schválila vláda, bol podľa Združenia Slatinka vypracovaný v réžii rezortu životného prostredia. V legislatívnom procese sa voči nemu ohradila verejnosť, prostredníctvom hromadnej pripomienky spracovanej Združením Slatinka a Zelenou koalíciou.

"Jedna z pripomienok poukazovala aj na chýbajúci proces posúdenia vplyvov dokumentu na životné prostredie. Hromadnú pripomienku podporilo viac ako tisíc ľudí, a to napriek tomu, že na pripomienkovanie bolo v rozpore s legislatívnymi pravidlami vlády stanovených len päť dní."

Rozhodovanie o stovkách miliónoch eur

Podľa Martiny Barancovej-Paulíkovej zo Združenia Slatinka má tento dokument tvoriť rámec pre rozhodovanie o stovkách miliónov eur z verejných zdrojov. "Sme presvedčení, že samosprávy, vedecká obec aj ostatná zainteresovaná verejnosť mala mať dostatok času nielen na pripomienkovanie, ale aj tvorbu takéhoto závažného materiálu," upozorňuje.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda podľa nej materiál schválila napriek vyčítaným nedostatkom i napriek tomu, že v rozpore so zákonom neprebehol proces posudzovania vplyvov tohto strategického dokumentu na životné prostredie.

Ministerstvo navyše postupovalo v rozpore s legislatívnymi pravidlami vlády, svojvoľne skrátilo lehotu na pripomienkovanie z 15 na 5 dní a prerokovanie pripomienok neprebehlo v prítomnosti ministra. Napriek tomu, že to legislatívne pravidlá vyžadujú.

Proti tomuto postupu sa preto ohradilo takmer 100 ľudí a na adresu ministerstva poslali sťažnosť, v ktorej namietali nezákonný a nesprávny postup ministerstva, ktorým je porušované ich ústavné právo na priaznivé životné prostredie. Sťažnosť bola adresovaná aj na úrad vlády ako ústredný orgán kontroly vybavovania sťažnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden zo sťažovateľov, právnik Imrich Vozár spolupracujúci s organizáciou VIA IURIS, k tomu uviedol: "Tým, že vyčítaný postup tej zložky ministerstva, ktorá sa venuje problematike vôd, bude preverovať iná, kontrolná zložka ministerstva, má ministerstvo samo možnosť napraviť vyčítaný nezákonný postup a odstrániť svoje chyby. Ak však k náprave nedôjde, budeme následne zvažovať ďalšie právne kroky proti postupu ministerstva."

Ministerstvo sľubuje sťažnosti verejnosti preveriť

Ako v reakcii na sťažnosť aktivistov TASR napísal hovorca rezortu Maroš Stano, ministerstvo dostalo v súvislosti s materiálom Návrh orientácie, zásad a priorít vodohospodárskej politiky SR do roku 2027 viacero obsahovo totožných sťažností verejnosti a príslušný odbor rezortu riadne preverí ich opodstatnenosť.

Rezort však vylučuje, že pri procese posudzovania dokumentov neberie do úvahy pripomienky verejnosti. Nerozumie ani niektorým snahám spochybňovať odbornú prácu rezortu použitím všeobecných námietok a subjektívnych domnienok.

K vecnej podstate a procesu tohto konkrétneho pripomienkového konania sa ministerstvo už v minulosti opakovane vyjadrilo, argumentuje rezort. Dokument prešiel riadnym pripomienkovým konaním v súlade so Smernicou na prípravu a predkladanie materiálov na rokovanie vlády. Žiaden pripomienkujúci subjekt, okrem zástupcov verejnosti, nemal námietky voči dobe stanovenej na pripomienkovanie materiálu.

"Námietky verejnosti boli všeobecnej povahy, bez konkrétnych návrhov na zlepšenie. V januári 2015 sa navyše uskutočnilo rozporové konanie, na základe ktorého bola dokonca akceptovaná jedna pripomienka verejnosti, ktorú obsahuje aj schválené znenie materiálu vládou. Jednu z pripomienok na rokovaní zástupcovia verejnosti stiahli. Z toho jednoznačne vyplýva, že ministerstvo bralo zreteľ aj na pripomienky niektorých predstaviteľov verejnosti," uvádza sa v reakcii ministerstva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 155
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 135
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 934
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 008
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 697
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 070
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 018
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu