DETVA. Výsledky projektu Chuť a vôňa regionálnych jedál a špecialít v Poodří a Podpoľaní zhodnotili na záverečnom seminári v Detve. Ten sa konal vo štvrtok, jeho súčasťou bolo aj uvedenie do života dvoch zaujímavých kníh.
Projekt realizovalo občianske združenie Podpoľanie spolu s partnerskou Miestnou akčnou skupinou Región Poodří v Českej republike od začiatku minulého roku.
Najprv štúdia
Uvedeniu dvoch kníh do života predchádzala odborná štúdia o tradičnom stravovaní na Podpoľaní. Bola vlastne podkladom na zrod kníh – Z tradičnej kuchyne Podpoľania a Tradičné jedlá a špeciality regiónov Poodří a Podpoľanie.
Štúdiu spracovala a zostavila Anna Ostrihoňová z detvianskeho mestského úradu v spolupráci s OZ Podpoľanie. Nazbierala také množstvo materiálov, že s nimi mohli zaplniť stovky strán, nakoniec štúdiu skrátili na 120 strán.
Štúdia je síce vydaná v knižnej podobe, no k dispozícii ju majú iba starostovia obcí. Ostatní si ju môžu prečítať na webovej stránke regionálneho produktu (www.produkt.podpolanou.sk).
Okrem kníh je výstupom aj DVD.
Kuchárska kniha je vlastne prístupnejšou verziou štúdie pre verejnosť. Okrem receptov s fotografiami je v knihe aj výber z odborného textu.
„Museli sme vyberať, zo 120 strán štúdie je v knihe iba 20,“ vysvetlila Elena Jankovičová, manažérka miestnej akčnej skupiny v regióne.
Zvyky
Pri terénnom prieskume navštívili každú obec, stretli sa najmä so staršími ženami, ktoré si ešte pamätali, ako sa robili a niekde aj stále robia, tradičné jedlá. Pritom popisovali nielen samotné recepty, ale aj zvyky pri stolovaní, aké plodiny ľudia pestovali, čo jedli na raňajky a čo, naopak, na večeru.
„A napríklad aj to, kedy žena mohla byť pri stole a kedy nie,“ dodala Jankovičová. Podľa nej si niekde najprv sadli k stolu muži, a ak neostalo miesto, žena ani pri stole nesedela.