Malá kytica kvetov nám môže spraviť prievan v celom rodinnom rozpočte.
ZVOLEN. Nič tak nepoteší ženské srdce ako kvietok. Samozrejme, aj zlatý náhrdelník alebo diamantový prsteň majú svoje často, no typickým symbolom jari nie sú a našťastie ani nikdy nebudú. Zato snežienka...
Predstavte si ju na lúke, keď sa pod neďalekými stromami ešte belejú zvyšky posledného snehu. Krása. Snežienka je prvým poslom oznamujúcim, že zima svoju moc na niekoľko mesiacov stráca.
Nie sú chránené
Snežienku na lúke môžu uvidieť iba tí aktívnejší, pre väčšinu ľudí je pravdepodobnejšie, že prvú tohtoročnú snežienku objavia niekde uprostred námestia, v košíku alebo krabici predavača, ktorý tieto kvietky premieňa na eurá. Viacerí neodolajú, ako som už spomínal, je to lepšia alternatíva ako ten náhrdelník, no viacerí ich kupujú s pocitom, že páchajú niečo protizákonné.
„Snežienky sú totiž chránené,“ pripomenula mi to minulý rok jedna z okoloidúcich žien vo chvíli, keď som práve zaplatil. S pocitom viny som sa snažil ujsť z miesta činu a pritom, ako som sa neskôr dozvedel, zbytočne.
„Snežienky v zmysle vyhlášky č. 24/2003, ktorou sa vykonáva zákon o ochrane prírody a krajiny, nie sú chránené,“ povedala riaditeľka Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana Vladimíra Fabriciusová.
Zákaz platí pre trhanie všetkých rastlín
Som rád, že trhanie snežienok nie je trestné, predavač nebol zločincom a ja som nebol jeho spolupáchateľom. Snežienka ale môže človeka stáť mastnú pokutu, rozhodujúce je, kde ju trháme. V chránených územiach – teda v národných parkoch, prírodných rezerváciách a iných chránených areáloch s 3. až 5. stupňom ochrany, to zákon zakazuje.
„Áno, je pravda, že sa nesmú trhať v treťom a vyššom stupni ochrany, ale to platí pre všetky rastliny, ktoré v týchto územiach rastú. Ide o kategóriu národný park a maloplošné chránené územia – prírodné rezervácie, prírodne pamiatky a chránené areály,“ dodala riaditeľka. V chránených územiach je možne trhať snežienky, len pokiaľ je udelená výnimka v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny.
V našom regióne, ak myslíme okolie Zvolena, tak najbližšie napr. NPR Boky (Budča), Pyramída (Zvolenská Slatina), CHA Gavúrky (Dobrá Niva), avšak v našej celej územnej pôsobnosti neevidujeme jej výskyt v žiadnom z chránených území.
Mali by sme vedieť, kde sa nachádzame
Nie je to tak dávno, keď bolo zbieranie snežienok naozaj zakázané celoplošne. Zákaz začal platiť v roku 1999, no už v roku 2003 ho zmiernili do súčasnej podoby.
Pri prechádzkach v prírode by sme mali rozhodne vedieť, kde sa nachádzame. Tabule, ktoré nám oznamujú, že vstupujeme do pásma s vyšším stupňom ochrany, by mali byť pri každej turistickej cestičke.
Nečakajte, že ju objavíte, ak sa predierate lesom mimo vyznačených trás. V takom prípade buďte radšej opatrní, veď za trhanie snežienok v miestach, kde to zákon zakazuje, hrozí previnilcovi pokuta až do výšky 3 300 eur. A to je už suma, keď sa kytička snežienok začína približovať druhýkrát spomínanému náhrdelníku.