VÍGĽAŠ. Po dnešnom dni sa do povedomia regiónu znovu dostáva Masarykov dvor na Pstruši. Bývalý štátny majetok roky chátral, časť z neho vlastní spoločnosť Agrosev Detva, a tá sa s pomocou eurofondov úspešne pokúsila vrátiť život do nevyužívaných priestorov. A to celkom netradične. Veď kto by si pred pár rokmi predstavil, že z kravína môže byť raz reštaurácia a penzión.
Novú etapu využitia časti bývalého štátneho majetku odštartoval dnešný deň otvorených dverí. Stovky návštevníkov prišli už o desiatej a pribúdali počas celého dňa. Organizátori ich lákali nielen na tradičnú zabíjačku, dobrú ľudovú hudbu a rôzne atrakcie, ale ja na kone. Návštevníci sa mohli povoziť na vozoch a vyskúšať si jazdu v krytej jazdiarni, samozrejme s inštruktormi.
Medzi Bratislavou a Košicami
Uplynulá sobota síce bola novým štartom, no ľudia sa do areálu chodili pozerať aj pri rekonštrukcii. „Zvedavcov sme tu mali v posledných týždňoch naozaj veľmi veľa,“ potvrdzuje riaditeľka Masarykovho dvora Gabriela Ondrejková. Zatiaľ má na starosti najmä penzión, reštauráciu a jazdecký areál. Veľa si sľubuje najmä od výhodnej polohy Masarykovho dvora. „Sme na hlavnej spojnici medzi Bratislavou a Košicami. Neďaleko bude diaľničný zjazd,“ dodáva.
Skúšame pochybovať, veď na budove oproti dominuje nápis „ubytovanie“, neďaleko je Vígľašský zámok, ktorý sa iba nedávno zmenil na hotel. Nie je toho ubytovania už priveľa?
„Nemyslím si, že je toho veľa, pretože nepatríme do rovnakej kategórie. Oproti je ubytovňa a zámok je zasa zámok. Priťahuje veľa pohľadov, no to aj my a to tým čo poskytujeme. Oproti zámku sme takpovediac ľudovejší,“ vysvetľuje riaditeľka. Namiesto konkurencie sa v sobotu viac hovorilo o spolupráci so zámkom.
História
Dnes si už ťažko môžeme predstaviť bývalý poľnohospodársky podnik s rozlohou takmer štyritisíc hektárov, ktorý bol vzorom pre iné aj pre to, že v ňom fungovala mliekareň, syráreň i pálenica. Súčasťou bol vodný mlyn s elektrickou centrálou. V Masarykovom dvore chovali okolo 500 kráv, 400 jalovíc, 1 700 oviec, 200 ošípaných. Kravy denne dávali štyritisíc litrov mlieka, pálenica vyprodukovala iba cez zimu 62-tisíc hektolitrov liehu. Toľko vzdialená história.
Súčasnosť i budúcnosť
Masarykov dvor bude po úplnom dokončení jazdeckým a športovo-rekreačným areálom. Jazdectvo bude v Masarykovom dvore hlavnou atrakciou. Už v sobotu si okrem reštaurácie a penziónu mohli návštevníci pozrieť boxy na ustajnenie koní aj veľkú jazdeckú halu. Podobnú halu by ste v regióne iba ťažko hľadali.
„My máme zatiaľ iba štyri vlastné kone, ďalšie sú ustajnené od cudzích majiteľov. Boxy pre kone budeme prenajímať, celkovo je ich viac ako dvadsať,“ vysvetľuje Ondrejková.
Do budúcna ešte otvoria wellness, jeho dokončenie plánujú ešte na tento rok. Obnovená budova v strede Masarykovho dvora je vyčlenená práve na to. „Tých atrakcií tu ale bude oveľa viac,“ presviedča nás riaditeľka Masarykovho dvora.
V súčasnosti dáva Masarykov dvor prácu šestnástim ľuďom, po dobudovaní wellness ich bude okolo dvadsiatky.
Penzión má tridsaťosem pevných lôžok. Pätnásť dvojlôžkových izieb a štyri apartmány. Najlacnejšia izba s dvoma lôžkami vyjde štyridsať eur. Apartmán bude stáť raz tak veľa.
Časť bývalého kravína pri hlavnej ceste je dnes reštauračná, časť patrí kongresovej sále. Výborné miesto na svadobnú hostinu. Aj keď areál otvorili iba v sobotu, až do októbra majú veľa termínov obsadených.