Zámer bol pomáhať netradičným a neolympijským športom

N - SPORT, hokejbalový a florbalový klub, ktorý bol založený pred 15 rokmi, so športom v meste Zvolen končí. Prečo, prezradil Jaroslav Kolibík.

Ako vznikol N-Sport ?

- Prvá myšlienka založiť občianske združenie ma spolu s Radoslavom Šebíkom, ako dvoch nadšencov, napadla v roku 1999. Naším zámerom bolo pomáhať neolympijským a netradičným športom na Slovensku, ako boli hokejbal, skateboard, floorbal, jazda na kolieskových korčuliach, lezenie na horolezeckej stene či bikros, ktoré získavali aj čoraz väčšiu popularitu u mladých. Už vtedy sme spracovali štúdiu a podali návrh mestským poslancom na vybudovanie mestského areálu netradičných športov. Žiaľ, naša iniciatíva bola nepochopená a zamietnutá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prerazili ste v hokejbale.

- V roku 1999 bol N-Sport oslovený Slovenskou hokejbalovou úniou, aby vo Zvolene organizačne zabezpečil svetový šampionát seniorov a európsky juniorov U20. Keďže podujatia boli zorganizované na profesionálnej úrovni, zámer propagácie netradičných športov sa nám podaril.

daf.jpg

Ako, kde a kedy ste sa zamerali na hokejbal?

- Vstúpili sme do hokejbalového klubu vtedajšieho extraligového DAX Zvolen. Názov klubu sa síce viackrát menil, no stále to bolo o športe. Hokejbalisti N-Sportu, alebo Algatour či Weronu, sa v extralige pravidelne umiestňovali do 7. miesta.

Postupne ste začali pracovať aj s mládežou. Nevyhnutný krok?

- V roku 2003 bolo založené Centrum talentovanej mládeže. Vo Zvolene sa začalo s mládežou trénovať systematicky, pod mojím vedením strediska, kde sa začala aj moja trénerská kariéra.

SkryťVypnúť reklamu

Nenastala v tej dobe kríza zvolenského seniorského hokejbalu?

- Nepovedal by som, že kríza, ale prišlo na generačnú výmenu. Starší hráči s extraligovým hokejbalom skončili, a mladí z Centra talentovanej mládeže na úroveň seniorskej extraligy ešte nedorástli.

Hoci Zvolen z extraligy vypadol, neskôr sa do nej vrátil.

- Extraliga do Zvolena patrila. Potom, ako som sa ujal trénerského a manažérskeho žezla, skĺbil som do jedného tímu skúsených hráčov a mladých nadšencov. Výsledkom bol postup N-Sportu v roku 2007 do extraligy. Do súťažného kolotoča sme pritom nastúpili s ôsmimi juniormi a dvomi dorastencami, pričom naším cieľom bolo nevypadnúť a nabrať čo najviac skúsenosti. Podarilo sa.

jaro.jpg

Je sa aj čím chváliť?

- Systematická práca sa prejavila vo výsledkoch. Najväčším úspechom mládežníckeho hokejbalu bol zisk juniorského titulu majstra Slovenska v roku 2007 a zisk bronzových medailí v roku 2008 v kategórií U 20. Dorast sa umiestnil dvakrát na 4. mieste. Samozrejme, tešil nás aj fakt, že mnohí hráči sa presadili aj do reprezentácií, a bolo ich naozaj dosť.

SkryťVypnúť reklamu

N – Sport bol úspešný aj v organizovaní významných podujatí.

- Okrem spomínaného svetového šampionátu seniorov a európskeho juniorského z roku 1999, vďaka ktorým nastal vo Zvolene hokejbalový boom, sme v roku 2008 úspešne zorganizovali aj MS žiakov U16 a MS dorastu U18. Podarila sa nám ohromná propagácia športu, ale aj mesta, ktorú dokonca výrazne ohodnotila aj medzinárodná hokejbalová federácia ISBHF. A nakoniec aj naše mesto, pretože N-Sport sa stal laureátom Ceny primátora mesta Zvolen za rok 2008.

Prišli však aj problémy. Aké?

- Mesto Zvolen predalo bývalú športovú halu RATES istej podnikateľskej firme, ktorá mala halu zrekonštruovať a využívať na športové účely. N-Sport v nej mal prenajaté priestory na šatne. Po roku však nový majiteľ halu zatvoril, odstavil od vody, elektriky a nepustil nikoho užívať jej priestory. Zrazu sme tak nespĺňali platné extraligové smernice, preto sme do extraligových súťaží nemohli prihlásiť žiadne kategórie.

Našlo sa napokon nejaké vhodné riešenie?

- Najskôr sme začali spolupracovať so Žiarom nad Hronom, neskôr s Banskou Bystricou. Išlo však o veľmi náročné riešenia, ktoré sa navyše čoraz viac komplikovali, takže dlhodobo sme sa tam či tam udržať nedokázali. Žiaľ, na Slovensku je to s financovaním športu zložité. A nie všetkým ide o podstatnú vec. Mrzí nás to stále, pretože ako som sa už vyjadril, hokejbal do Zvolena patrí, no a ten zas do extraligovej súťaže.

Aj preto sa N – Sport zameral aj na florbal?

- Tento oddiel sme zakladali spolu s Mirom Michálekom, Petrom Jablonským a Ľubom Ihradským, pričom z 3. ligy sme sa postupne vypracovali na celoslovenskú úroveň. Keďže sme ale nemali vhodné priestory, pôsobiť sme museli v dedinke Badín, alebo v Detve. Bolo to však komplikované hlavne čo sa týkalo dochádzky. A tak seniori odišli do Banskej Bystrice a mládež zostala vo Zvolene, kde sa jej venuje Ľubomír Ihradský. Vo Zvolene jednoznačne chýba väčšia hala, ktorá by pokryla športové, ale aj spoločenské podujatia.

Prečo vlastne N-Sport zo športom končí?

- Od mesta sme nechceli len brať, ale čosi mu aj dať. Venovali sme sa športu, podporovali mladých, organizovali medzinárodne podujatia, robili dobrovoľnú činnosť a prezentovali mesto v zahraničí. Keďže sme ale nenachádzali patričnú odozvu z druhej strany, skôr naopak, cítili sme, že sa nám niekto snaží podkopávať nohy, rozhodli sme sa zvážiť svoje účinkovanie a nakoniec činnosť zastaviť... Ak má byť N - Sport na príťaž, tak radšej od toho ideme preč.

Ako teda vy osobne vnímate zvolenský šport čo sa týka jeho najbližšej budúcnosti?

- Šport na Slovensku, ale aj v našom meste stratil filozofiu športu. Mesto zaspalo, uteká mu vlak, politika predbieha zdravý rozum a občan tohoto mesta je zaujímavý len pred voľbami. V športe sa udomácnila korupcia, podvody, nespravodlivosť, závisť, pravda od fanúšika sa ťažko počúva a kritika neprijíma. Neschopní s peniazmi majú zelenú a ovplyvňujú ľudí v kluboch. Dobré výsledky nemajú hodnotu, talent nahradili peniaze, trénerské vedomosti a schopnosti rodičia neakceptujú. Niektorí tréneri zaspali na vavrínoch a uspokojujú sa s tlakom vedenia klubov. Schopných vyhadzujú z klubov, alebo im hádžu polená pod nohy. Rušia sa telocvične, neinvestuje sa do športových zariadení, šport sa robí len a len pre biznis, deti stratili chuť na šport, nemajú motiváciu. Pohyb nahradili počítačové hry, na čo sa nečinne prizerajú aj mnohí rodičia. Rozmáha sa takzvaná shopingová turistika a kráľovná športov, atletika, sa vo Zvolene stala žobráčkou. Tak čo si asi o tom mám myslieť?

oranz.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 210
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 222
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 035
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 061
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 753
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 169
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 660
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu