Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta

OVCE.sk už päť rokov učia deti, ako si poradiť s digitálnymi technológiami

Nástroje na ochranu detí na internete a pri mobilnej komunikácii vytvárajú autori projektu v spolupráci s partnermi a významnými hráčmi na poli telekomunikačných služieb.

Krst knihy.Krst knihy.

BRATISLAVA. Projekt OVCE.sk z dielne neziskovej organizácie eSlovensko oslavuje päťročnicu. Počas tohto obdobia získal desiatky ocenení doma aj v zahraničí, navštívil stovky škôl a škôlok, odškolil tisíce preventistov a učiteľov a zaradil sa medzi metodické pomôcky pri výučbe informatiky na školách. V rámci projektu existuje internetový portál, vzniklo 24 animovaných rozprávok, skutočný salaš OVCE.sk v bratislavskej ZOO, na cesty sa vypravili ovečkové autobusy a vyšli dve rozprávkové knihy a príručka pre rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt OVCE.sk vznikol pred piatimi rokmi v rámci programu Európskej komisie Bezpečný internet, ktorý na Slovensku zastrešuje združenie eSlovensko. Jeho súčasťou je animovaný seriál, medzinárodný internetový portál, knižné publikácie a workshopy. Cieľom tejto iniciatívy je v prvom rade prevencia a šírenie povedomia o rizikách internetu, preto zábavnou a pre deti príťažlivou formou predstavuje princípy bezpečného používania internetu. „Ak by som mal zhrnúť tých päť rokov fungovania projektu, teší nás, že na Slovensku sme nezaznamenali tragické prípady úmrtí detí v dôsledku ohrozenia digitálnymi technológiami, ako v niektorých okolitých krajinách. Dúfame, že sme k tomuto faktu prispeli aj my projektom OVCE.sk,“ hovorí autor a iniciátor projektu Miro Drobný z eSlovensko.

SkryťVypnúť reklamu

ovce4.jpg

Od vzniku projektu bolo vyškolených 123 tisíc detí a tínedžerov a 50 tisíc učiteľov, rodičov, sociálnych pracovníkov, policajtov, knižničných pracovníkov a iných preventistov. Rozprávky a projekt OVCE.sk dnes deti a ich rodičia poznajú rovnako z televízie, internetu ako aj zo školy, škôlky či z materského centra. Školenia a workshopy tvoria veľkú časť aktivít, ktoré OVCE.sk podnikajú. Spočiatku sa zamerali skôr na základné školy, ale postupne znížili vekovú hranicu a začali sa venovať aj prevencii u detí v predškolskom veku. „Dnes tu máme novú generáciu detí, ktoré v 2-3 rokoch používajú tablety a hrajú sa na mobilných telefónoch, v 6-tich rokoch sa pripoja na sociálnu sieť, v 9-tich už vytvárajú vlastný blog,“ vysvetľuje Miro Drobný.

Počas tohto obdobia sa doň zapojili mnohé osobnosti verejného života. Rozprávky animoval a režíroval Jaro Baran, autor klasických slovenských večerníčkov ako Jurošík či Rytier Malíček. Hlas rozprávkovým postavičkám prepožičali v slovenčine Jozef Vajda, v maďarčine Csongor Kassai a v rómčine Patrik Vrbovský alias Rytmus. Skladbu Ruky hore, ktorá sa objavila v rozprávkach, napísal Tomi Popovič. Projekt nezabudol ani na nevidiace a nepočujúce deti. Audiokomentáre pre nevidiacich a slabozrakých nahovorili Monika Hilmerová, Gabika Dzuríková, Petra Palevičová, Mariana Pružinská, Zuzana Smatanová a Adela Banášová, ktorá sa stala aj krstnou mamou barana Milana, ktorého môžu deti navštíviť v bratislavskej ZOO, kde našiel svoj domov spolu s ovečkami Kvetkou a Múdroslavou.

SkryťVypnúť reklamu

Samostatnú kapitolu v príbehu OVCE.sk tvoria rozprávkové knihy a ich krstní rodičia Robo Opatovský, Andrea Kerestešová, EvitaUrbaníková, SisaSklovská, Karin Majtánová, Zuzka Haasová a Lucia Hablovičová spolu s Csongorom Kassaiom a Jozefom Vajdom. Knihy dostali príznačné názvy Za siedmimi wifinami a siedmimi statusmi a Za siedmimi vyšpúlenými perami a siedmimi lajkmi. Venujú sa totiž problematike sociálnych sietí, reputácie na internete, zdieľaniu a zneužívaniu fotografií. Interaktívnou formou komiksu a omaľovánok prepojili nové príbehy z rozprávkového salaša s animovaným seriálom.Obe knihy vystríhajú deti a rodičov, že nie všetci internetoví priatelia sú nevyhnutne aj skutočnými kamarátmi a že internet a mobily sú užitočnou pomôckou, ale pri ich využívaní si treba dať pozor na možné riziká.

ovce5.jpg

Medzi početnými oceneniami, ktoré projekt OVCE.sk získal doma aj v zahraničí, nechýba prestížna KomeniumPrix za prínos pre rozvoj vzdelávania, Panta Rhei award za knižnú Detskú top novinku či cena Slovensko bez bariér za verziu rozprávok s audiokomentárom a posunkovým jazykom. V rámci celoeurópskej siete INSAFE boli OVCE.sk vyhlásené za Najlepšiu vzdelávaciu pomôcku v oblasti bezpečného internetu počas 10-ročného fungovania INSAFE, keď zvíťazili v hlasovaní medzi projektmi z 31 členských a partnerských krajín.

Jedným z najväčších úspechov, ktorým sa OVCE.sk môžu popýšiť ako jediný projekt na Slovensku, je aj výhra v celosvetovej súťaži World Summit Award 2013 (WSA) v kategórii e-Inclusion&Empowerment. Ide o iniciatívu pod záštitou OSN, ktorá sa zameriava na propagáciu kvalitného digitálneho obsahu. Vyberá najlepšie produkty z viac ako 160 členských krajín OSN, a prezentuje ich na svetovej scéne Globálneho Kongresu pre digitálny obsah. „Od spustenia WSA ide o prvý slovenský projekt, ktorý sa ocitol medzi víťazmi. Jeho podstata totiž nie je len v hravosti, ale najmä v edukácii detí i dospelých,“ vysvetľuje koordinátor súťaže na Slovensku, Vladimír Burčík z iniciatívy ilearn.sk.

Medzinárodné uznanie si najnovšie vyslúžila aj príručka pre rodičov a učiteľov Deti v sieti, ktorá poskytuje prehľad možných rizík online sveta a návod, ako tieto témy komunikovať deťom aj pomocou rozprávok OVCE.sk. Ako víťaz národného kola súťaže Európska cena za prevenciu kriminality 2014 reprezentovala Slovenskú republiku na konferencii Európskej siete pre prevenciu kriminality v talianskom Ríme. „Mať deti v sieti nie je automaticky katastrofa. Internet priniesol nové možnosti, ako komunikovať, dostať sa k informáciám, zdieľať fotografie, tvoriť,“ hovorí psychologička Monika Gregussová, spoluautorka príručky Deti v sieti. „Situácie, s ktorými sa deti na internete stretávajú sú zároveň rizikom, aj príležitosťou. Závisí od osobnosti detí a ich znalostí o rizikách internetu, či sa v danej situácii niečo nové naučia, a tak zosilnejú, alebo naopak, zažijú niečo nepríjemné, zraňujúce a stanú sa obeťou.“

Nástroje na ochranu detí na internete a pri mobilnej komunikácii vytvárajú autori projektu v spolupráci s partnermi a významnými hráčmi na poli telekomunikačných služieb. Generálnym partnerom projektu je spoločnosť Slovak Telekom, ktorá považuje za kľúčovú práve výchovu detí a podporuje OVCE.sk už od začiatku: „Dobre vieme, že reštrikcie a zákazy nepomôžu, ale najdôležitejšia je výchova a správne vedenie detí tak, aby sa digitálne technológie stali dobrým sluhom a nie zlým pánom. Preto dlhodobo podporujeme eSlovensko s projektmi Zodpovedne.sk a OVCE.sk,“ vraví Tatiana Švrčková z Telekomu. Ďalšími partnermi, ktorí projekt podporili sú Ministerstvo školstva SR, Ministerstvo vnútra SR, UNICEF, O2 Slovakia, Slovanet, IUVENTA, Únia miest Slovenska, Microsoft, SKnic, Národné osvetové centrum, Únia materských centier a ďalší.

V súčasnosti OVCE.sk pokračujú v šírení osvety o bezpečnom používaní internetu či mobilov prostredníctvom interaktívnych workshopov pre deti a diskusiou s preventistami, učiteľmi a rodičmi. Neustále však pracujú aj na ďalších novinkách, ktorými sa snažia projekt vylepšiť a aktualizovať. Viac informácií o projekte nájdete na stránkach www.zodpovedne.sk alebo www.ovce.sk.

Najčítanejšie na My Zvolen

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  3. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  4. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  1. Blúdia parazity aj vo vašom tele?
  2. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
  3. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
  4. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  5. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  7. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  8. Super zábava, super deň
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 990
  2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 760
  3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 5 812
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 422
  5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 166
  6. Ako znížiť vysoký cholesterol? 5 026
  7. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 655
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 419

Blogy SME

  1. Jozef Sitko: Budem voliť Dorotu Nvotovú ...
  2. Jozef Varga: Motorhead boli a sú vždy v mojej TOP 10...
  3. Anton Kovalčík: Kto skutočne vládne Rusku? 1. časť.
  4. Peter Svoreň: Slováci takmer vôbec neinvestujú. Aj to je dôvod nízkeho finančného majetku
  5. Jakub Konečný: Do práce na bicykli? Táto krajina stále nemyslí na ekologickú dopravu
  6. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 3.
  7. Rastislav Puchala: Missis Russko
  8. Roman Kebísek: Gauguin s priateľmi vyzdobil maľbami hostinec, v ktorom v r. 1889/90 žili. Je múzeom
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 22 323
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 437
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 8 694
  4. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 7 543
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 637
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 464
  7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 955
  8. Rastislav Puchala: Nezakazujme Bibliu! 4 602
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Adam Húska v reprezentačnom drese.

Časom by sa chcel vrátiť do NHL.


17 h
V Beluji.

Zatopený je aj detviansky amfiteáter.


19 h
Divadlo J. G. Tajovského.

Peniaze nemajú garantované.


TASR 20 h

Diskusiu vysielame naživo v utorok 13. 6. 2023 o 19.00 h.


8. jún

Blogy SME

  1. Jozef Sitko: Budem voliť Dorotu Nvotovú ...
  2. Jozef Varga: Motorhead boli a sú vždy v mojej TOP 10...
  3. Anton Kovalčík: Kto skutočne vládne Rusku? 1. časť.
  4. Peter Svoreň: Slováci takmer vôbec neinvestujú. Aj to je dôvod nízkeho finančného majetku
  5. Jakub Konečný: Do práce na bicykli? Táto krajina stále nemyslí na ekologickú dopravu
  6. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 3.
  7. Rastislav Puchala: Missis Russko
  8. Roman Kebísek: Gauguin s priateľmi vyzdobil maľbami hostinec, v ktorom v r. 1889/90 žili. Je múzeom
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 22 323
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 437
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 8 694
  4. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 7 543
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 637
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 464
  7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 955
  8. Rastislav Puchala: Nezakazujme Bibliu! 4 602
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu