ZVOLEN. Násilie páchané na ženách a ich deťoch je jednou z najrozšírenejších foriem zásahu do ľudskej dôstojnosti a ohrozenia zdravia a ľudských práv žien.
Rozsah tejto formy násilia je pritom alarmujúci. Podľa celoeurópskeho výskumu Agentúry pre základné práva bola každá tretia žena z Európskej únie aspoň raz vo svojom živote obeťou fyzického alebo sexuálneho násilia.
Problém, ktorý sa týka všetkých
Málokto zaregistroval, že sme nedávno pripomenuli Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách. Oficiálne ho vyhlásila Organizácia spojených národov, pretože tento problém sa týka nás všetkých.
V tento deň zároveň odštartovala kampaň pod názvom "16 dní proti násiliu na ženách". Vyvrcholí 10. decembra Dňom ľudských práv.
„Chceme pripomenúť, že aj na Slovensku sú ženy - obete násilia a toto násilie je páchané najmä za zatvorenými dverami domácností,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.
Kampaň
Polícia pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanému na ženách pripravila tiež preventívnu kampaň. „Násilie na ženách sa týka nás všetkých“ je odkaz, ktorý v poslednom novembrovom týždni šírili policajní preventisti v našom kraji.
Počas kampane policajti poskytovali informácie o formách násilia a trestno-právnej rovine násilia. Záujemcom poskytli rady ako sa správať v prípade násilia, kam sa obrátiť v prípade potreby pomoci, keď sa sami stanú obeťou násilia, ale i vtedy, ak majú vedomosť o násilí páchanom v našom okolí.
„Páchanie násilia sa vzťahuje k trestným činom proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti. Trestný zákon neupravuje samostatnú skutkovú podstatu trestného činu domáceho násilia. Takéto konanie zahŕňa do skutkových podstát niektorých trestných činov. Sú to najmä trestný čin týrania blízkej osoby a zverenej osoby, trestný čin ublíženia na zdraví, trestný čin znásilnenia, trestný čin obmedzovania osobnej slobody a ďalšie,“ vysvetlila hovorkyňa.